Quantcast
Channel: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1373

Науково-бібліографічна діяльність Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Отамановського в контексті формування і розвитку інформаційно-комунікаційного простору регіону (1966–2022)

$
0
0

Антонюк О. Ю.Науково-бібліографічна діяльність Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Отамановського в контексті формування і розвитку інформаційно-комунікаційного простору регіону (1966–2022) – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії зі спеціальності 029 – Інформаційна, бібліотечна та архівна справа – Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Київ, 2024.

У дисертації, для об’єктивної оцінки становлення і розвитку науково-бібліографічної діяльності Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Отамановського в контексті формування і розвитку інформаційно-комунікаційного простору регіону в умовах історичного періоду з 1966 по 2022 рік, виявлено, узагальнено й вивчено історіографію та джерельну базу. З метою якісного висвітлення процесів становлення і розвитку науково-бібліографічної діяльності України на прикладі діяльності регіональної Бібліотеки визначено загальнонаукові, спеціально-наукові й конкретно-проблемні методи дослідження.

Простежено основні етапи становлення і розвитку науково-бібліографічної діяльності Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Отамановського. Детально-логічно, структурно-системно та в чіткій історично-об’єктивній послідовності охарактеризовано особливості практичної, наукової бібліографічної діяльності, розкрито специфіку основних напрямів діяльності й завдань.

Проаналізовано сукупність бібліографічної продукції, підготовленої упродовж 1966–1990 рр., на основі здійснення сформованої жанрово-видової класифікації бібліографічної продукції ВОУНБ ім. В. Отамановського, яка відбиває економічну, політичну, соціальну реальність радянського суспільства. 

Детально розкрито особливості жанрово-видової класифікація бібліографічної продукції ВОУНБ ім. В. Отамановського за період 1991–2022 рр. з якої виявилося, що найпоширенішими є поточні покажчики, персональні (біобібліографічні), галузеві та тематичні бібліографічні покажчики. Біобібліографічні покажчики відображені у серіях «Наші видатні земляки», «Вчені нашого краю», «Творчі імена Вінниччини», «Письменники Вінниччини», «Діячі культури і мистецтв краю», «Охорона здоров’я Вінниччини в особах» та позасерійних виданнях.

Охарактеризовано накопичений досвід створення та функціонування електронних баз даних власної генерації, що охоплюють широкий спектр аспектів суспільно-політичного, культурно-історичного, літературного та мистецького доробку, які є ключовим фактором для ефективного використання ресурсів бібліотеки. Розглянута електронна бібліографія відзначається різноманітністю жанрів, характеризується вдосконаленням старих і пошуком нових форм задоволення інформаційних потреб користувачів, що є важливою частиною бібліотечної діяльності. Проаналізована електронна бібліографічна продукція, за авторською класифікацією електронних видань М. Женченко, яка є корисним інструментом для систематизації за типологічними кластерами електронних ресурсів та засвідчує важливість типологічної класифікації у контексті цифрової інформаційної сфери, що стає ключовим елементом інтеграції бібліотечних ресурсів у глобальне інформаційне середовище, забезпечуючи ефективний обмін знаннями та інформацією у сучасному суспільстві.

Констатовано увагу на тому, що цифрові компетентності не тільки стають важливим елементом сучасної професії бібліографа, але й визначають перспективи розвитку бібліотечної галузі в цілому, визначаючи їх як ключовий елемент професійної діяльності в інформаційному суспільстві.

Ключові слова:бібліотека, інформаційні ресурси, інформаційні потреби користувачів, українська біографіка, персоналії, біобібліографія, електронні ресурси, цифровізація, цифрові компетенції, цифрова трансформація, національні стандарти, наукова комунікація, бази даних, наукометрична база даних.

Здобувач: 
Антонюк Оксана Юріївна
Науковий ступінь: 
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1373