Концепція електронної бібліотеки «Diasporiana»
Проект зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції
Протягом уже більше 125 років українська еміграція в різних країнах світу, прагнучи зберегти національну та культурну ідентичність, видавала і видає велику кількість книжкових, періодичних та неперіодичних видань. Це великий шар інформації який з об’єктивних і суб’єктивних причин залишається невідомим не тільки широкій громадськості, але й науковцям.
Маючи у фондах велику кількість рідкісних і цінних еміграційних документів та видань різних років, доступ користувачів до яких може бути обмежений через їх відсутність у більшості бібліотек та архівів України, ми сподіваємось, що створення цифрових копій таких видань є одним із пріоритетів їх збереження та надання вільного доступу до них через мережу Інтернет як науковцям, так і всім бажаючим. З огляду на зазначене Інститут журналістики і масової комунікації Класичного приватного університету (Запоріжжя) за підтримки ентузіастів та людей доброї волі ініціює створення електронної бібліотеки української діаспори «Diasporiana».
Цілі та завдання Проекту:
Проект створення електронної бібліотеки на теперішньому етапіне плануєтьсяяк складова інших загальнонаціональних проектів електронних бібліотекта спрямований на досягнення наступних цілей:
- зміцненнякультурних зв’язків і формування позитивного іміджу України у світі.
- забезпеченняможливості вільного доступу користувачів до надбань української еміграціїза допомогою Інтернет.
- створенняелектронних копій друкованих документів, що знаходяться у фондах бібліотек та інших закладів культури, приватних колекціях зметою збереження інтелектуальноїспадщини та запобігання фізичній втратідокументів.
- можливістьпрацювати одночасно з одним і тим же виданням багатьом користувачам та зручність перегляду.
- просвітницьку, в рамках якої формуються колекції, спрямованіна поширення знань про українську еміграцію та її досягнення.
- наукову, направлену на сприяння глибокому вивченню теми (предмету) науковцями і фахівцями в галузісуспільних і гуманітарних дисциплін.
УчасникиПроекту:
На основі взаємних інтересів у галузі розвитку інформаційних технологій в Україні, прагнучи до об’єднання зусиль у створенні інформаційного ресурсу з єдиною точкою доступу та визнаючи якісні переваги, що відкриваються для кожної зі сторін, до участі в Проекті запрошуються бібліотеки, музеї, архіви та приватні особи, які можуть надавати інформаційні ресурси відповідно до профілю комплектування електронної бібліотеки.
Основнимипринципами співробітництва є:
- добровільністьспівпраці.
- відкритість (учасникамиможуть бути будь-якіустанови чигромадськіорганізації, а також приватні особи, які підтримують ідеюПроекту).
Критеріїдобору матеріалівдля цифрування:
- Суспільна, історико-культурнатанауковацінністьдокументу.
- Відповідністьпрофілю комплектування.
Для представлення повних текстів використовуються:формати PDF та DJVU.
Олег Богуславський,