Quantcast
Channel: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1373

Авторитетний книгознавствець Галина Ковальчук провела навчання фахівців відділів стародруків, рідкісних і цінних видань університетських бібліотек

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
17 грудня 2014 року  відділ стародруків та рідкісних виданьНаціональної бібліотеки України імені В.І. Вернадського став місцем проведення чергового заняття Школи-практикуму для фахівців відділів стародруків, рідкісних і цінних видань університетських бібліотек, яке провела авторитетний учений у галузі книгознавства, завідувач відділу стародруків та рідкісних видань НБУВ, д-р іст. наук, професор Галина Ковальчук
 
 
Цьогорічний семінар був присвячений питанням організаційно-технологічного та нормативного забезпечення процесів оцифрування й організації сервісів з цифрового контенту.  Участь у семінарі взяли: фахівці та керівники архівів, музеїв, бібліотек, видавництв, власники приватних колекцій, науковці. 
 
Під час круглих столів, лекцій, презентацій,  майстер-класів і  тренінгів досвідчені фахівці з оцифрування та суміжних напрямів інформаційно-комунікаційних технологій розповідали про передові світові практики, навчали технологіям оцифрування, формування та інтеграції цифрових колекцій, а також методам їх розповсюдження та використання.   
 
Відкриваючи заняття Школи-практикуму, Галина Ковальчук, насамперед, ознайомила присутніх з історією створення відділу, його книжковими колекціями, довідково-пошуковим апаратом, науковим доробком співробітників. 
 
Детально представляючи кожний напрям роботи відділу, досвідчений фахівець надала учасникам засідання практичні поради щодо критеріїв відбору та умов збереження рідкісних видань; особливостей перевірки таких фондів; їх дослідження й популяризації через традиційні та електронні виставки, друковані каталоги, бази даних, опублікування на веб-порталі НБУВ електронних копій рідкісних книг тощо.
 
Жваву дискусію викликало питання доцільності та технології внесення рідкісних книг, що зберігаються у фондах університетських бібліотек, до Державного реєстру національного культурного надбання України. Відповідаючи на запитання учасників, Галина Ковальчук зауважила: «Нині багато питань щодо реєстрації пам’яток національного надбання потребують перегляду: і термінологія, і процедура внесення до реєстру, і критерії відбору, і страхування рідкісних книг…». Усе це, на думку науковця, упродовж останніх чотирнадцяти років заважає вітчизняним бібліотекам і музеям розпочати ефективну роботу в даному напрямі. Однак починати справу потрібно. Тож, аби зрушити ситуацію з місця, Галина Ковальчук запропонувала учасникам Школи-практикуму спільно з Національною бібліотекою України імені В.І. Вернадського розпочати створення зведенного електронного каталогу прижиттєвих видань Тараса Шевченка. «Примірників прижиттєвих творів Т.Г. Шевченка в бібліотеках не дуже багато, тому зібрати інформацію про них можна доволі швидко. Головне – оперативно поінформувати бібліотеки різних відомств, щоб вони якомога швидше долучитися до створення цього каталогу», – підкреслила Галина Ковальчук. У подальшому аналіз зібраної інформації допоможе фахівцям, зокрема: уточнити критерії зарахування тих чи інших видань до категорії рідкісних і цінних, відпрацювати технологію їх внесення до державного реєстру, підготувати пропозиції щодо внесення змін у відповідні нормативні документи та ін.
 
Запрошуємо до співпраці!
 
Прес-служба НБУВ
Фотоматеріали: 
Під час заняття  Школи-практикуму

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1373