23 квітня у Всесвітній день книги та авторського права у Національному музеї Тараса Шевченкавідбулася церемонія нагородженнятретього переможця приватної премії Володимира Рутківського «Джури».
Нагороду заснував лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, видатний український письменник Володимир Рутківський. Фінансова частина відзнаки – відсотки з банківського вкладення Шевченківської премії, яку отримав письменник, – становить 20 тис. грн. Переможця конкурсу визначає Рада, обрана засновником премії з-поміж відомих в Україні дитячих письменників, художників, літературознавців-критиків, бібліотекарів. Нині в Раді під головуванням Володимира Рутківського є Анатолій Качан, Іван Малкович, Зірка Мензатюк, Тетяна Щербаченко.
Цьогорічним лауреатом конкурсу стала Наталія Марченко– старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ, кандидат історичних наук, дослідниця дитячої літератури, автор-координатор інтернет-ресурсу «КЛЮЧ»– «За вагомий внесок у дослідження та популяризацію дитячої книжки в Україні».
Наталія Марченко досліджує соціокультурні стереотипи в біографіці для дітей, біографію та автобіографію дитинства в Інституті біографічних досліджень НБУВ, а також збирає та систематизує для Українського національного біографічного архіву матеріали щодо письменників, які пишуть для дітей. Її перу належать більше 50-ти наукових статей, що висвітлюють проблеми книжки для дітей і кола дитячого читання та викладання літератури в школі, близько сотні рецензій на твори дитячої літератури, низка розвідок у серії біобібліографічних нарисів «Дитячі письменники України».
2014 року побачила світ монографія Наталі Марченко «Володимир Рутківський: тексти долі». Із позицій новітньої біографістики видання висвітлює основні етапи життя, презентує світогляд та простежує історію виданих до сьогодні творів видатного українського дитячого письменника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимира Григоровича Рутківського. Книга містить ґрунтовний аналіз творчої спадщини митця, його епістолярій (листи та спогади), що вводиться до наукового та культурно-мистецького обігу вперше, та добірку висловлювань письменника щодо специфіки дитячої літератури та особливостей письма для дітей. Історико-біографічні коментарі автора нарису розкривають відомості про інтелектуальне оточення Володимира Рутківського у різні періоди життя, а також широко представляють джерела його біо- та бібліографії. І як справедливо зазначає у рецензії на книжку доктор наук із соціальних комунікацій Олена Воскобойнікова-Гузєва: «Книжка не лише стане незамінним помічником педагогові та бібліотекареві, а й відкриє всякому вдумливому читачеві живий світ і важковловиму таїну письменницької творчості. А читача випадкового привабить легкістю та теплотою викладу, зацікавить стрімким перебігом внутрішнього життя письменника та хитроспелетіннями його долі.».
Колектив Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського щиросердно вітає пані Наталію з вагомою відзнакою і зичить нових творчих звершень на ниві наукових досліджень українського письменства!
Прес-служба НБУВ