25-26 листопада 2013 року у Державному політехнічному музеї при НТУУ «КПІ» було проведено перший науково-практичний семінар «Оцифроване надбання: збереження, доступ, репрезентація»з серії інформаційно-навчальних заходів з питань оцифрування історичного, культурного та наукового надбання, що зберігається в архівах, музеях, бібліотеках і приватних колекціях. Метою цих заходів є ознайомлення фахівців з передовими світовими практиками, навчання технологіям оцифрування, формування та інтеграції цифрових колекцій, методам їх розповсюдження та використання. Заходи проводитимуть досвідченівітчизняніта зарубіжніфахівціз оцифрування та суміжних напрямків інформаційно-комунікаційних технологій.
Технологічні рішення застосовані в різних організаціях та проектах і перспективні програми ЄС
Компанія "Спеціалізований центр БАЛІ"заснована в 2004 р. Протягом цього часу компанія динамічно розвивається, освоюючи нові напрямки діяльності. Компанія веде активну науково-практичну роботу, а також активно співпрацює з провідними міжнародними технологічними компаніями та державними організаціями. Розробляє комплексні рішення, що дозволяють ефективно впроваджувати інформаційно-комунікаційні технології на підприємства будь-якого масштабу. Інновації є ключовим фактором розвитку компанії на українському та світовому ринках. Компанія пропонує:
- дистрибуцію, локалізацію та супровід спеціалізованого програмного забезпечення для електронних бібліотек;
- розробку, впровадження і супровід технологічних рішень для електронних бібліотек і цифрових колекцій;
- послуги з оцифрування та обробці зображень, фотопослуги;
- інформаційні послуги, аутсорсинг;
- технологічну підтримку, фото і екскурсійний супровід заходів (конференцій, семінарів тощо);
- спільні проекти та партнерство у напрямках створення електронних бібліотек, розробки і впровадження технологій формування, збереження та візуалізації цифрового контенту, розвитку систем пошуку у багатомовних ресурсах.
Для перегляду оцифрованих документів он-лайн було розроблено Систему керування електронними колекціями "Digitized Content Visualizator" (DC-Visu) призначену для формування електронних колекцій, роботи з оцифрованими документами, цифровими зображеннями і текстовими матеріалами в онлайновому режимі, надання користувачеві різноманітних інформаційних сервісів за оцифрованим контентом. Спеціальний модуль візуалізації забезпечує:
- перегляд оцифрованих документів посторінково та розворотами;
- масштабування зображення;
- навігацію по зображенню;
- навігацію по багатосторінкових об'єктах з використанням списків, змісту або покажчиків;
- формування бібліографічного посилання/цитати на структурні частини документа;
- збереження у файл та друку зображень (окремих, всіх), бібліографічних описів і посилань/цитат та змістовних текстових даних;
- інтеграцію електронних аналогів документу в різних файлових форматах (текстових, графічних, мультимедіа) та відповідних Інтернет-ресурсів.
Модуль візуалізації розрахований на використання в електронних бібліотеках та колекціях, може бути інтегрований з повнотекстовими системами та базами даних.
Модуль не вимагає від користувача додаткових інсталяцій, розрахований на використання у всіх актуальних на сьогодні браузерах. Ознайомитися з функціональними можливостями модуля візуалізації цифрових документів можна на прикладі колекції оцифрованих книжокНаукової бібліотеки Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова.
Europeana– стратегічний проект Європейської Комісії – великий багатомовний каталог оцифрованих об'єктів європейського культурного і наукового надбання, що зберігаються в бібліотеках, музеях, архівах та аудіовізуальних архівах Європи. Єврокомісія ініціює і підтримує проекти, що розширюють контент Europeana. Це проекти-агрегатори, які збирають інформаційні ресурси закладів культури різних країн, а також тематичні проекти. Пропонуються тематичні напрями для підключення національного документного надбання до європейського каталогу оцифрованого надбання:
- Українська наука і культура в персоналіях і фактах
- Світова історія в документних фондах України
- Прижиттєві видання великих авторів
- Ювілейні дати: знаменні міста і події Тематика поточних колекцій Europeana: "Europeana Collections 1914–1918"– колекції про Першу світову війну "EuropeanaPhotography"– колекція з першого сторіччя фотографії [9].
Центр БАЛІ є партнером Europeana у проекті AthenaPlusщо являє собою вдосконалену мережу обміну інформацією. Проект було розпочато в березні 2013 року, він триватиме до серпня 2015 року. AthenaPlus будує успішну основу на яку спиратимуться подальші проекти Europeana. AthenaPlus використовує сервіс MINT (Metadata Interoperability Services)для доставки контенту у Europeana. MINT-сервіс являє собою веб-платформу що була розроблена і створена, для реалізації агрегування і зберігання культурної спадщини і метаданих в Європі. Він використовується з перших кроків таких робочих процесів, як прийому, відображення та агрегації записів метаданих, і реалізує різноманітні відновлювальні підходи до отриманого сховища даних.
Для передачі/збирання метаданих використовується схема LIDO (Lightweight Information Describing Objects - легкий інформаційний опис об'єктів)це схема збирання XML документів. Схема призначена для доставки метаданих, для використання їх в різних онлайн-сервісах, в базі даних, он-лайн колекції організації, в порталах агрегованих ресурсів, а також пошуку, обміну та поєднання даних в Інтернеті. Особливість LIDO полягає в його здатності підтримувати повний спектр описової інформації про музейні предмети. Він може бути використаний для всіх видів об'єктів, наприклад творів мистецтва, архітектури, історії культури, історії техніки, і природничої історії. LIDO підтримує багатомовні середовища порталу. Він робить це за допомогою атрибутів мови, які можуть бути пов'язані з кожним елементом, або з групою описових елементів для багатомовних ресурсів.
Відносини Europeana і постачальника даних регулюються угодою про обмін даними [9], [12].
Всі програми, пропоновані Єврокомісією мають важливе значення. У цьому світлі Horizon2020гратиме дуже важливу роль, але складність участі в програмах ЄС залишається серйозним питанням, яке може вплинути на реалізацію проектів. Такий великий міжнародний проект вимагає підтримки і в Європі, Європейська комісія є основним джерелом фінансування ініціатив, які виходять за рамки національних кордонів. Мета проекту - об'єднати фінансування наукових досліджень, розробку нових технологій та інноваційного промислового виробництва на території континенту в період з 2014 по 2020 роки.
Фактично Horizon 2020 об'єднує всі вже існуючі програми ЄС з фінансування досліджень та інновацій, включаючи «Рамкову програму досліджень», «Рамкову програму з конкурентоспроможності та інновацій» та діяльність Європейського інституту інновацій та технологій. В Україні існують організації, що можуть допомогти приєднатися до проекту.
Ключові аспекти для прогресу наукових досліджень та інновацій в області визначення цифрової культурної спадщини для підготовки Horizon 2020:
- European Coordination:роль держав-членів та Європейської комісії.Інтеграція інвестицій з приватного, і державного сектора в умовах глобалізації.
- Europeana:повне розгортання матеріалу.Флагманський проект європейської спадщини тепер вступає в повну фазу розгортання, яка має належним чином підтримуватись Європейською Комісією.
- Збереження: завдання для держав – членів.За збереження цифрових копій відповідальність несуть постачальники, національні заклади держав-членів.
- Digital Cultural Heritage (цифрова культурна спадщина): потреба в дослідженнях електронної інфраструктури.Для досягнення бажаних результатів, і, щоб гарантувати безперервність послуг, стійкість відповідних ініціатив, і тривалий термін служби електронної інфраструктури, необхідно сприяти залученню всіх рівнів інститутів в процесі прийняття рішень.
- Наукові дослідження та інновації цифрової культурної спадщини: міжнародного значення.Дуже гостро відчувається питання неминучості розвитку співпраці з іншими регіонами світу далеко за межами Європи, для обміну передовим досвідом, спільних досліджень, розробки та створенні інноваційних проектів.
- Участь користувачів: фактор успіху.Користувачі повинні бути активно залучені у пілотні проекти та навчальні заходи для того, щоб навчитись використовувати нові сервіси.
- Координація та демонстрація: вимога сектору цифрової культурної спадщини.Оскільки сектор цифрової культурної спадщини є досить новим для інформаційного простору, він має супроводжуватися відповідними діями спрямованими на підтримку зацікавлених сторін [9], [12].
Ще один фактор який пов’язує центр БАЛІ з Europeana це фірма Alinari, учасник проекту EuropeanaPhotography. Андреа Де Поло є представником Alinari. Фотоархів Alinari був заснований у Флоренції в 1852 році, Fratelli Alinariце найстаріша фірма в світі, діяльність якої пов’язана з фотографіями, зображеннями, їх збереженням і розповсюдженням.
Народження фотографії та історія фірми йдуть поруч в їх розвитку та зростанні, про що свідчить величезний архів зібраний фірмою Alinari - 4.000.000 фотографій. Цей фонд постійно зростає і, завдяки раціональній політиці придбання нових одиниць зберігання і нових фотографічних кампаній. Сьогодні ім'я Alinari гарантує сторічний досвід і сучасні професійні технології. У 2001 році було відкрито цифровий фонд який продовжує рости і постійно розвивається.
Сьогодні більше 200 000 фотографій, доступні на комерційному сайті Alinari. Фірма є лідером у сфері публікації фотографічного матеріалу і створення його репродукцій, використовуючи високоякісну техніку. Сьогодні всі продукти Alinari можна купити он-лайн: E-COMMERCE. Alinari є незамінним орієнтиром у збереженні, каталогізації, циркулюванні і передаванні, через фотографії, історії суспільства, культури і мистецтва Італії та Європи [2].
Фірма Alinari співпрацює з фірмою Hewlett-Packard (HP). HP розміщує спеціальну техніку для роздрукування репродукцій у загальнодоступних місцях за гроші. Таким чином доходи фірми значно зросли. Для захисту представлених он-лайн фотографій використовується технологія водяних знаків Digimarc. Непомітно для людського ока, у зображенні присутні цифрові технології водяних знаків Digimarc які дозволяють користувачам вставляти цифрову інформацію в аудіо, відео, фотоматеріали яка буде легко виявлятися за допомогою комп'ютерів і цифрових пристроїв. Крім того Signum Technologyнадають широкий спектр передових технологій цифрових водяних знаків для захисту авторських прав і комунікаційних додатків, що охоплюють широкий спектр бізнесу, професійних та інституційних секторів. Можна вибрати програмне забезпечення що відповідає бажаній області спеціалізації і ознайомитися з його можливостями.
Необхідність швидкого пошуку візуальної інформації у великих колекціях зображень призвела до створення сервісу Quicklook, що дозволяє користувачеві шукати зображення та мультимедіа у базі даних за допомогою прикладів зображень, та / або текстових описів, і поступово вдосконалювати реакцію системи, вказавши актуальність, або відсутність актуальності отриманих результатів. Головною інновацією системи є її актуальний механізм зворотного зв'язку, який виконує статистичний аналіз зображень, текстових описів і отриманих результатів користувачем – чи мають результати відношення до запиту чи ні і в якій мірі.
Крім того, Андреа Де Поло розповів про цікавий ресурс автотегування від IMAGGA - http://autotag.me/. Ресурс самостійно інтегрує теги до завантажених зображень і може відсортувати їх за цими тегами або наприклад кольоровою гамою [2], [4], [5], [13].
EuropeanaPhotographyце 3-річний проект який фінансується ЄС у рамках програми CIP – він cпівпрацює з Alinari 24 Ore SPA, що зосереджений на збагаченні фотографічного контенту у Europeana. Для реалізації співробітництва з проектом Europeana Photography використовується спеціальний фотоапаратMamiya 645DF+ Camera. Ця камера має мінімум рухомих частин і не має дзеркал що забезпечує його зносостійкість. Крім того, фотокамера дає високу якість зображення, деталізацію і відповідність кольору. На сайті Mamiya Leaf навіть представлено відео, на якому Андреа Де Поло розповідає про цю фотокамеру.
Alinari приймає участь у багатьох проектахі є досвідченим партнером у цій справі. Можливості співпраці з Alinari:
- Спільне проектування, в ролі керівника проекту або партнера;
- Надання фірмою Alinari ноу-хау і / або ілюстративного контенту в конкретній області;
- Консультування на етапі планування проекту, у своїй сфері компетенції;
- Залучення своїх партнерів до інших технологічних проектів.
Також, Андреа Де Поло розповідав про міжнародні стандарти метаданих для фотоматеріалів. Метадані мають вирішальне значення для фотобізнесу, надаючи важливу інформацію про зображення і, описуючи його належним чином. IPTC фото-метаданіпроводяться для опису та адміністрування фотографій та забезпечення найбільш релевантного пошуку прив’язаної інформації. Таким чином метадані роблять візуальний зміст легко доступним для користувача.
Дуже цікаво, що в Національному музеї фотографії Alinariна фотовиставці представили об’ємні репродукції виставлених фотографій, для людей що не можуть бачити. Було використано матеріали які нагадували ті що зображені [2], [4], [5], [13].
Imperial War Museums (IWM)був створений в 1917 році, коли велася Перша Світова війна, щоб забезпечити майбутнім поколінням розуміння причин і наслідків війни, для збору та відображення матеріалу у вигляді записаного досвіду кожної людини протягом цієї війни і вшанування пам’яті чоловіків і жінок, які служили.
У 2014-2018 виповнюється сто років з Першої Світової війни. В зв’язку з цим планується відкриття нових галерей присвячених Першій Світовій війні, запуск інноваційних цифрових платформ, таких як Життя Першої Світової війни, створення і залучення освітніх ініціатив, молоді і репортерів, тощо.
IWM працює у співпраці з широким колом партнерів і ця діяльність приносить їм багато переваг:
- Приваблення більш широкої аудиторії на національному та міжнародному рівнях;
- Розширення доступу до існуючих колекцій;
- Надає можливість створити нові колекції;
- Збагачення знань і розуміння цих колекцій;
- Обмін ідеями, навичками та ресурсами;
- Нарощування потенціалу в секторі музеїв та за його межами.
Проект First World War Centenary Programme є прикладом підходу до роботи IWM в партнерстві з широким колом різних організацій.
IWM надає можливість іншим музейним фахівцям брати участь у внутрішньому навчальному курсі, а також давати поради посередництва для менеджерів і ділитися своїм досвідом про організацію людських ресурсів і політику навчання [3].
Національна електронна бібліотека (НЕБ)покликана збирати, архівувати, описувати електронні документи, що сприяють збереженню і розвитку національної науки і культури, і організовувати їх суспільне використання. Таким чином, має сформуватися єдине національне зібрання повних текстів електронних документів, вільний доступ до яких здійснюється через інтернет-портал НЕБ, що забезпечить основу для розвитку в Росії єдиного соціально-культурного простору. Основними завданнями НЕБ є:
- інтеграція бібліотек Росії в єдину інформаційну мережу;
- розробка чітких схем взаємодії бібліотек в рамках чинного законодавства, в тому числі про авторське право;
- розвиток технічної бази, що дозволяє забезпечити:
- створення електронних копій високої якості і єдиного формату;
- формування стандартних бібліографічних описів і організацію єдиного пошуку по всіх каталогах, відбиваючим розподілені фонди;
- можливість вічного зберігання електронних документів і зручність роботи з ними.
Фонд НЕБ є універсальним і включає електронні документи, створені при перетворенні в електронний вигляд традиційних об'єктів бібліотечного зберігання, таких як книги, журнали, дисертації, ноти, карти і т.д. Пріоритетним принципом при створенні фонду є найбільш повне включення в неї документів з історії та культури Росії і суміжних територій, по становленню російської державності впродовж декількох століть, а також документів, що відображають досягнення національної наукової думки. Іноземні видання включаються до фонду НЕБ, якщо вони відскановані бібліотеками з повним дотриманням міжнародного законодавства і за своїм змістом пов'язані з історією та культурою Росії.
Крім того було створено ресурс Російської асоціації електронних бібліотекна якому можна знайти відео та текстові матеріали з тематичних конференцій, методичні матеріали, та іншу корисну інформацію. Тут навіть проводяться он-лайн трансляції конференцій [7].
Закрите акціонерне товариство «Альт-Софт»пропонує інноваційні проектні рішення в області інформатизації культури. Основні послуги "Альт-Софт"включають розробку, впровадження, супровід і розвиток програмно-інформаційних систем в закладах культури і на підприємствах міського господарства. На сьогоднішній день «Альт-Софт» є одним з лідерів з розробки інформаційних систем для архівів, музеїв, бібліотек, організацій з охорони пам'яток історії та культури.
Новим напрямком діяльності компанії, що успішно розвивається є створення регіональних енциклопедій і енциклопедичних довідників історичних підприємств. "Альт-Софт"постійно запускає нові проекти, такі як, наприклад, проект «Ковчег», в партнерство з яким вже вступили СЦ БАЛІ і Донецький Національний Технічний університет. Партнерам, що підключаються до проекту "Ковчег", пропонується:
- Структурувати матеріали за тематичними розділами;
- Користуватися потужною пошуковою системою в базі даних і в її інтернет-варіанті;
- Постійно поповнювати, редагувати і розвивати вашу базу даних;
- Керувати складом матеріалів, які подаються на сайті;
- Свої послуги по створенню, веденню і публікації бази даних в Інтернеті;
- Надання інтерфейсу для ведення бази даних на віддаленому сервері;
- Надання захищеного режиму віддаленої для введення і редагування інформації в базі даних;
- Надання інформаційного забезпечення (інструменту створення та ведення системи покажчиків);
- Синхронне інтернет-представлення бази даних у форматі електронного довідника;
- Адміністрування сервера і бази даних;
- Резервне копіювання і відновлення даних;
- Автоматизоване створення статистичних звітів з наповнення бази даних;
- Вивантаження даних в XML або в інший формат, узгоджений з користувачем;
- Навчання та консультування ваших співробітників;
- Надання посібника з експлуатації та інструкції щодо створення та ведення бази даних.
Вартість цих послуг, що забезпечують створення і публікацію баз даних, а також про додаткові послуги можна знайти на сайті [10].
Зберігання даних
Діяльність НДІ мікрографії (Науково-дослідницький, проектно-конструкторський і технологічний інститут мікрографії)спрямована на виконання державної політики щодо створення та зберігання страхового фонду документації України і забезпечення впровадження прогресивних технологій формування, накопичення, відтворення та передачі інформації користувачам страхового фонду документації. Основні напрями науково-технічної та проектно-конструкторської діяльності у НДІ мікрографії щодо страхового фонду:
- Наукове, науково-технічне прогнозування розвитку науки і техніки у сферах створення страхового фонду документації України та забезпечення безпеки у надзвичайних ситуаціях.
- Дослідження та розробка методології і науково обґрунтованих критеріїв створення і накопичення страхових фондів галузей та областей (регіонів).
- Розроблення та впровадження сучасного мікрографічного та репрографічного устатковання.
- Розроблення та впровадження нових інформаційних технологій та автоматизованих систем.
- Розвиток традиційних та розроблення прогресивних технологій створення та довгострокового зберігання СФД тощо.
На сьогодні, мікрофільми є світовою практикою зберігання страхових копій документів. Закордонні колеги зазначили що також і досі використовують цю технологію для доступу до контенту, але обладнання вже застаріле, а придбати нове немає фізичної можливості тому, що його випускають у дуже обмеженій кількості. З іншого боку, мікрофільмування залишається технологію для страхового збереження зображень документів, що принципово відрізняється від цифрового збереження і навіть надає можливість продивитися копії і без обладнання. Проте, Андреа Де Поло визнав що мікрофільми, які зберігаються в деяких архівах дуже низької якості. Дійсною проблемою у створенні страхового фонду з мікрофільмів є незручність пошуку.
НДІ мікрографії представили демоверсію ресурсу, який визначає придатність відсканованого зображення для мікрофільму. Різним кольором виділяються ділянки документу – білі цілком придатні для мікрофільму, червоні – непридатні [6].
Загалом питання зберігання даних на конференції освітлювалися частково. Електронні копії більшість українських бібліотек зберігають на CD та DVD дисках. Серед варіантів зберігання було запропоновано орендувати сервери Інтернет-провайдерів. З одного боку орендуючи, сервер Інтернет-провайдера – за збереженість інформації несе відповідальність Інтернет-провайдер.
Доповіді
- Писаревська Н.В. «Державний політехнічний музей при НТУУ «КПІ»: колекції фотодокументів».
- Андреа Де Поло «Архів фотодокументів і музей Фрателлі Алінарі (Fratelli Alinari): історія, фонди, діяльність».
- Хіларі Робертс «Фотоархів Імперського військового музею Великобританії: збереження, оцифрування, використання кіно та фотодокументів; цифрові проекти до ювілеїв відомих подій».
- Андреа Де Поло «Оцифрування фотодокументів: передові практики збереження і доступу».
- Андреа Де Поло «Оцифрування фотодокументів: організація технологічного процесу, ліцензування та захист оцифрованого контенту».
- Кривулькін І.М., Подорожний В.І. «Питання довгострокового збереження оцифрованих об'єктів історичного, культурного та наукового надбання у рамках створення страхового фонду документації».
- Авдеева Н.В. «Привітання від Російської асоціації Електронних бібліотек "ЭЛБИ". Про співробітництво РДБ з Europeana».
- Н.В. Браккер, Л.А. Куйбышев «Європейська цифрова бібліотека Europeana: контент із Росії».
- Баркова О.В. «Україніка в Europeana: ініціатива і досвід підключення оцифрованого документного надбання України до інтегрованого европейського каталогу Europeana».
- Мерсадикова Т.Е. «Створення електронних енциклопедичних ресурсів на базі цифрових колекцій музеїв, архівів, бібліотек».
- Баркова О.В. «Пілотний проект Інтегрованого мультимедійного енциклопедичного Інтернет-ресурса університету».
- Баркова О.В., Андреа Де Поло «Підготовка контенту для Europeana: вимоги до цифрових копій фотодокументів, метадані у форматі LIDO».
- Андреа Де Поло «Шляхи комерційного використання фотодокументів: досвід та пропозиції Societа Fratelli Alinari IDEA S.p.A.».
Інформацію підготувала: Клочок С. Г., м. н. с.