Журналісти газети «СВІТ. Наука. Освіта. Техніка. Прогрес»Лариса Остролуцька та Олександр Вадіс (фото)запрошують всіх охочих у віртуальну екскурсію до відділу стародруків і рідкісних видань Інституту книгознавства НБУВНаціональної бібліотеки України імені В.І.Вернадського. Коментарі надала завідувач відділу, канд. іст. наукНаталія Бондар. Публікація у випуску № 7-8, 2017, С. 4.
Чи будуть президенти присягати на Острозькій Біблії? / Лариса Остролуцька, фото – Олександр Вадіс // СВІТ. Наука. Освіта. Техніка. Прогрес. – 2017. – № 7–8, лютий. – С.4.
Напередодні Нового року редакція газети «Світ» започаткувала цикл розповідей про Національну бібліотеку України імені В. І. Вернадського – головний науково-інформаційний центр держави, одну з десяти найбільших бібліотек світу.
Наш перший візит був до Інституту рукопису, з його унікальними пам’ятками додрукарської епохи. Фонди Інституту – це понад півмільйона одиниць зберігання, і з них більш як 8 тисяч рукописних книг, писаних не тільки на папері, пергаменті чи папірусі, а й на глиняних табличках і навіть… на пальмовому листі.
Наступний крок у сходженні людства до поширення та збереження інтелектуальних знань – винайдення друкарського верстата, який призвів до книгодрукування – революції в розвитку людства. Недаремно друкарство називають одним з головних чинників соціального та культурного впливу на історичні процеси у світі.
Книгодрукування має історію, яка сягає доісторичних глибин. Адже навіть печатки з ієрогліфічними знаками, які використовували в давньому Єгипті і державах Межиріччя, можна вважати зачатками друкарства. Однак справжній початок промислового тиражування світ веде з 1452 року, коли в друкарні Йоганна Ґутенберґа в Німеччині значним накладом вийшла в світ перша в Європі книга – Біблія.
– А в Україні – все починається з Івана Федорова?
Це запитання ми адресуємо Наталії БОНДАР, кандидату історичних наук, завідуючій відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. З нею ми здійснюємо екскурсію одним з найцікавіших відділів Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського.