Quantcast
Channel: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1373

До 100-ЛІТТЯ ПОЧАТКУ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis

Ольга Керзюк, Британська Бібліотека

До 100-ліття початку Першої світової війни у Британській Бібліотеці в Лондоні відкрилася невелика безплатна виставка під назвою «Enduring War: Grief, Grit and Humour» («Випробування війною: біль, мужність і гумор»). Ця виставка зроблена на базі фондів бібліотеки, лише один експонат (частина картотеки про військовополонених) випозичена в Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Із багатих фондів бібліотеки куратори відібрали 80 ескпонатів, котрі дають відвідувачам уявлення про різні аспекти життя на фронті і в тилу. Виставка в першу чергу подає інформацію про життя в Британії під час війни та перебіг воєнних подій на Західному фронті. Зі «Східного фронту» на виставці є лише кілька експонатів: плакат Казимира Малевича з текстом Маяковського, котрий висміює німецького імператора Вільгельма, та дві літографії Наталії Гончарової. На жаль, інші слов’янські книгозбірні не мають у фондах колекцій плакатів чи листівок часів Першої світової. Саме тому важливо докупити такі колекції для майбутніх дослідників.

Останнім часом українська колекція Британської бібліотеки збагатилася новою літературою про Першу світову війну та участь українців у цій війні (в арміях обох імперій). Відзначу дуже цінну книгу «Світова війна у поштових листівках з колекції Івана Снігура» (Чернівці: Зелена Буковина, 2014). Ця надзвичайна збірка мистецтвознавця і краєзнавця Снігура супроводжується трьома передмовами про поштівки. Наприклад, Володимир Заполовський написав інформативну статтю «Поштівка як засіб пропаганди у часи війни 1914–1918 рр.». На виставці можна побачити поштівки із текстами солдатів британської армії до рідних та коханих, а також почути тексти на листівках у виконанні акторів. Як завжди, виставка в бібліотеці – мультимедійна. Детальніше про виставку – на сайті: http://www.bl.uk/whatson/exhibitions/enduring-war/index.html

До 100-ліття початку Першої світової війни куратори бібліотеки підготували навчальний вебсайт «World War One», на котрому можна знайти згадки про Україну. Наприклад, у статті проф. Дейвіда Стівенсона «Aftermath of World War One» («По закінченні війни» – http://www.bl.uk/world-war-one/articles/aftermath), у статті Ванди Вілкокс «Mountain warfare in the Italian theatre of war» (http://www.bl.uk/world-war-one/articles/mountain-warfare), у статті д-ра Матью Шова «Animals and war» («Тварини і війнa» – http://www.bl.uk/world-war-one/articles/animals-and-war) і в описі плакату Малевича з 1914 року «The Butcher came along to Łodz..» (http://www.bl.uk/collection-items/the-butcher-came-along-to-odz-we-said-my-good-sir)

Виставка супроводжується низкою заходів, присвячених різним аспектам Першої світової. Усі заходи вже оголошені на сайті бібліотеки (до листопада 2014 р. включно). Наприклад, у бібліотеці відбудеться дводенна міжнародна конференція на тему «Музика під час війни» (http://www.bl.uk/whatson/events/event162458.html).Вже почалася реєстрація на участь у цій конференції.

НА КОНФЕРЕНЦІЇ СЛОВЯНСЬКИХ БІБЛІОТЕКАРІВ

Ольга Керзюк, Британська Бібліотека

У 3–4 липня 2014 р. у місті Лідз на півночі Англії відбулася щорічна конференція слов’янських та східноєвропейських бібліотекарів Великої Британії. Як завжди, на конференцію приїхали також гості з інших країн (цього року зі США, Польщі, Чеської Республіки, Німеччини, Росії та Білорусі).  Учасники зустрічі прослухали  понад 10 виступів про різні аспекти бібліотечної діяльності. З детальною програмою конференції можна ознайомитися на сайті бібліотечної організації COSEELIS: http://coseelis.wordpress.com.

Зупинюся на виступах, котрі стосуються української тематики.  Лукаш Бубка, директор  Слов’янської Бібліотеки (частина Національної Бібліотеки Чеської Республіки) в Празі, виголосив дуже цікаву доповідь «Колекція фотографій, зроблених Рудольфом Гулкою в Підкарпатській Русі». Рудольф Гулка (1887–1961) був чеським фотографом-аматором, перекладачем української літератури (Г. Хоткевич,  О. Кобилянська, В. Стефаник) і завзятим колекціонером. Його приватна колекція знаходиться в Слов’янській Бібліотеці (понад 4 500 слайдів, негативів, поштових листівок тощо).  Ця колекція лише  нещодавно була опрацьована працівниками бібліотеки. На базі частини опрацьованих і відсканованих матеріалів незабаром вийде багато проілюстрована книга «The Rediscovered World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hulka» (два видання: чеськомовне та англомовне). Британська Бібліотека неодмінно придбає цю цінну книгу.

Леслі Пітман з лондонської  бібліотеки Школи Слов’янських та Східноєвропейських Студій виголосила дуже змістовну доповідь «Library turns inside out: using social media to share sources on Ukraine». Мова йшла про надзвичайно цінний довідник, створений фахівцями цієї інституції, про кризу в Україні. Шукаєте виступи  Порошенка? Коментарі російського МЗС? Заяви ОБСЄ? Матеріали стосовно України в ООН? Ця база даних життєво потрібна кожному, хто пише про Україну: http://www.ssees.ucl.ac.uk/library/directory/ukraine2014.htm. Щира подяка бібліотекарю Войцєху Яніку за створення і підтримання цієї бази даних.

Постачальники (книг, журналів та інших носіїв інформації, як-от мікрофільми) показали свою нову продукцію. Александр Смолянські з компанії «Integrum» зробив захоплюючу доповідь «A brave new world: events in Russia and Ukraine reflected in mass-media and social networks».  Цифрові ресурси з сервісу «Integrum Social Media Monitoring of Social Networks» дають унікальні можливості журналістам і дослідникам вивчати сучасну громадську думку в Україні і Росії  (чи в інших країнах) – на базі мільярдів записів користувачів у соціальних мережах (Facebook, Twitter, VKontakte, Livejournal та ін.),   аналізувати тисячі статей з часописів на тему українсько-російських стосунків тощо. Учасники зустрічі відвідали також університетську бібліотеку,  з особливим інтересом до відомого Лідзького Російського архіву. Детальніше про цей архів – на сайті :  http://library.leeds.ac.uk/special-collections-leeds-russian-archive


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1373