Ольга Керзюк, Британська Бібліотека
3 - 4 липня 2014 р. у місті Лідз на півночі Англії відбулася щорічна конференція слов’янських та східноєвропейських бібліотекарів Великої Британії. Як завжди, на конференцію приїхали також гості з інших країн (цього року зі США, Польщі, Чеської Республіки, Німеччини, Росії та Білорусі). Учасники зустрічі прослухали понад 10 виступів про різні аспекти бібліотечної діяльності. З детальною програмою конференції можна ознайомитися на сайті бібліотечної організації COSEELIS: http://coseelis.wordpress.com.
Зупинюся на виступах, котрі стосуються української тематики. Лукаш Бубка, директор Слов’янської Бібліотеки (частина Національної Бібліотеки Чеської Республіки) в Празі, виголосив дуже цікаву доповідь «Колекція фотографій, зроблених Рудольфом Гулкою в Підкарпатській Русі». Рудольф Гулка (1887–1961) був чеським фотографом-аматором, перекладачем української літератури (Г. Хоткевич, О. Кобилянська, В. Стефаник) і завзятим колекціонером. Його приватна колекція знаходиться в Слов’янській Бібліотеці (понад 4 500 слайдів, негативів, поштових листівок тощо). Ця колекція лише нещодавно була опрацьована працівниками бібліотеки. На базі частини опрацьованих і відсканованих матеріалів незабаром вийде багато проілюстрована книга «The Rediscovered World of Subcarpathian Rus’ in the Photographs of Rudolf Hulka» (два видання: чеськомовне та англомовне). Британська Бібліотека неодмінно придбає цю цінну книгу.
Леслі Пітман з лондонської бібліотеки Школи Слов’янських та Східноєвропейських Студій виголосила дуже змістовну доповідь «Library turns inside out: using social media to share sources on Ukraine». Мова йшла про надзвичайно цінний довідник, створений фахівцями цієї інституції, про кризу в Україні. Шукаєте виступи Порошенка? Коментарі російського МЗС? Заяви ОБСЄ? Матеріали стосовно України в ООН? Ця база даних життєво потрібна кожному, хто пише про Україну: http://www.ssees.ucl.ac.uk/library/directory/ukraine2014.htm. Щира подяка бібліотекарю Войцєху Яніку за створення і підтримання цієї бази даних.
Постачальники (книг, журналів та інших носіїв інформації, як-от мікрофільми) показали свою нову продукцію. Александр Смолянські з компанії «Integrum» зробив захоплюючу доповідь «A brave new world: events in Russia and Ukraine reflected in mass-media and social networks». Цифрові ресурси з сервісу «Integrum Social Media Monitoring of Social Networks» дають унікальні можливості журналістам і дослідникам вивчати сучасну громадську думку в Україні і Росії (чи в інших країнах) – на базі мільярдів записів користувачів у соціальних мережах (Facebook, Twitter, VKontakte, Livejournal та ін.), аналізувати тисячі статей з часописів на тему українсько-російських стосунків тощо. Учасники зустрічі відвідали також університетську бібліотеку, з особливим інтересом до відомого Лідзького Російського архіву. Детальніше про цей архів – на сайті : http://library.leeds.ac.uk/special-collections-leeds-russian-archive