Днями в новоствореному Інституті книгознавстваНаціональної бібліотеки України імені В.І. Вернадського відбувся навчальний семінар для співробітників його підрозділів з питань фахової термінології, що мав на меті уніфікувати використання базових книгознавчих термінів у наукових текстах, під час наукового опрацювання документів, укладання описів, каталогів і т. ін.
Провела семінар директор Інституту книгознавства, д-р іст. наук, професор Галина Ковальчук.
Акцентуючи увагу присутніх на основних структурних елементах книжки, вона проаналізувала відмінності деяких класичних книгознавчих термінів і зупинилася на їх застосуванні стосовно сучасних книжкових видань і стародруків. Галина Ковальчук порадила колегам бути уважними у використанні таких термінів, як: «екслібрис» і «власницький знак»; «конволют» і «алігат»; «зібрання», «колекція» і «бібліотека»; «особова колекція» і «колекція особиста» і т. ін. Приміром, терміни «палітурка» і «оправа» характеризують сучасні видання, а для стародруків прийнятним є лише останній. Важливо також знати особливості застосування термінів «видання» і «примірник». Так, для укладання наукових каталогів слід уважно вивчати всі примірники одного видання: іменні, подарункові, бібліофільські й ін., оскільки вони можуть різнитися оформленням, матеріальною конструкцією.
Говорячи про вживання термінів «атрибуція» та «експертиза», Галина Ковальчук детально зупинилася на технології експертного оцінювання книжкових пам’яток, оцінювання їх грошової вартості, яка в експертизі є найскладнішою процедурою.
Аби коректно послуговуватися термінами слід опиратися на їх тлумачення в наукових джерелах книгознавчої термінології. У пригоді можуть бути, зокрема, такі видання:
Словник книгознавчих термінів: Понад 1400 термінів / уклад. В. Я. Буран [та ін.] ; наук. ред. Н. О. Петрова [та ін.]; Книжкова палата України. – К.: Книжкова палата України, 2003. – 159 с. – ISBN 966-647-44-6. – 10.16.
Словник-довідник основних видавничих термінів (для практики наукових установ) / переклад і упорядк. А.І. Радченко ; Наук.-вид. рада НАН України. – К.: Академперіодика, 2009. – 72 с. – ISBN 978-966-360-127-4.
Наостанок учасники семінару отримали відповіді на запитання, які виникли в ході семінару.
Практику таких навчальних семінарів у Інституті книгознавства буде продовжено.
Прес-служба НБУВ