Упродовж квітня – травня 2015 р. у читальному залі бібліотекознавчої літератури діє розгорнута тематична виставка «Ефективність роботи наукової бібліотеки в сучасному інформаційному середовищі». На виставці представлено 49 найменувань фахових документів: монографії, наукові праці, підручники, навчальні посібники та статті з періодичних видань. Всіх зацікавлених запрошуємо відвідати читальний зал бібліотекознавчої літератури.
Ефективність роботи наукової бібліотеки в сучасному інформаційному середовищі
Музична вітальня. Концерт інструментальної та вокальної музики композитора Антона Кармазіна
Шановні друзі! Запрошуємо всіх бажаючих у Музичну вітальнювідділу музичних фондівІнституту книгознавства НБУВ 24 квітня на концерт інструментальної та вокальної музики композитора Антона Кармазіна. У концерті беруть участь: Ольга Касаткіна (фортепіано), Анастасія Поліщук (меццо-сопрано), Роман Степаненко (флейта), Андрій Фесенко (баян), Віктор Шрамко (кларнет), Темур Якубов (скрипка).
Початок о 15 годині 30 хвилин за адресою вул. Володимирська 62, 3-й поверх, кімната 305.
Нові надходження до фонду відділу стародруків та рідкісних видань
До фонду Відділу стародруків та рідкісних видань надійшов перший том інвентаря колекції екслібрисів Бібліотеки Польської академії наук у Курнику, укладений польським істориком Лукашем Ястжомбом: Jastrząb Łukasz. Inwentarz ekslibrisów Biblioteki Kórnickiej. Zeszyt 1, sygnatury 1–2310. – Kórnik, 2014. – 837 s.: il.
Курницька бібліотека, поряд з Національною Бібліотекою (Варшава), Ягеллонською бібліотекою (Краків) і Бібліотекою Закладу імені Оссолінських (Вроцлав), має одну з найбільших у Польщі колекцій екслібрисів. На 2013 р. ця колекція нараховувала 15252 одиниць. Це видання є першим томом, укладеним за шифрами колекції – від № 1 до № 2310, який охоплює частину зібрання. Кожна позиція інвентаря включає в себе зображення екслібриса, інформацію про його назву, автора, розмір і час надходження до Бібліотеки. Науково-довідковий апарат видання складають три покажчики: покажчик імен граверів, предметний покажчик, який містить імена власників книжкових знаків та назви установ та інституцій, і покажчик графічних технік, у яких виконано екслібриси. Основна кількість представлених у першому томі екслібрисів була створена у ХХ столітті. Є екслібриси, що датуються XVI, XVIII, XIX століттями.
Видання може зацікавити всіх, хто займається екслібрисистикою, історією гравюри та історією бібліотечних зібрань. Книга буде корисна у науково-дослідній роботі відділу стародруків, співробітники якого досліджують власницькі книжкові знаки у фонді відділу.
Науково-видавничу діяльність НБУВ презентовано на V Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал»
Сьогодні (24 квітня 2015 року) – знаковий в історії НБУВ день. Бібліотека вперше взяла участь у V Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал», який проходить вже п’ятий рік поспіль. Це стало можливим завдяки програмі Української бібліотечної асоціації, за що ми їй дуже вдячні.
Зрозуміло, що на «Книжковому Арсеналі» було представлено безліч цікавих книжок, однак справжнє свято науково-інформаційних видань відбулося в Мистецькій лабораторії Арсеналу Ідей, де НБУВ представляла свою науково-видавничу діяльність.
Презентував цей напрям роботи член-кореспондент НАН України Володимир Попик, генеральний директор НБУВ, д-р іст. наук. Він розповів про пріоритети видавничої роботи й детально розглянув значну кількість бібліографічних і біографічних посібників, монографій, інформаційно-аналітичних збірників, друкованих каталогів, збірників статей. Тож усі, хто завітав на презентацію, змогли об’єктивно оцінити, наскільки потужним і актуальним є цей напрям діяльності НБУВ.
Зацікавлення викликала й презентаційна сесія «Інтерв’ю з автором», яку провела Лідія Поперечна, керівник прес-служби НБУВ. У презентаційній сесії взяли участь: Галина Ковальчук,директор Інституту книгознавства НБУВ, д-р іст. наук, професор, автор монографії «Книжкові пам’ятки (рідкісні та цінні книжки) в бібліотечних фондах»; Олена Воскобойнікова-Гузєва, д-р наук із соціальних комунікацій, завідувач відділу наукових і науково-інформаційних проектів НБУВ, автор монографії «Стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України: генезис, концепції, модернізація»; Ірина Войченко, науковий співробітник НБУВ, співавтор видання «Тарас Григорович Шевченко: бібліографія видань творів 1840–2014».
І ще одна приємна подія: у день початку роботи «Книжкового Арсеналу» вийшло друком видання «Мідні гравірувальні дошки українських друкарень XVII-XIX ст.». Тож гості Мистецької лабораторії Арсеналу Ідей стали першими, хто разом з нами побачив це унікальне видання, презентоване науковим керівником колективу авторів Глібом Юхимцем, завідувачем відділу образотворчих мистецтв НБУВ, кандидатом мистецтвознавства.
Дякуємо всім, хто завітав на презентацію НБУВ!
Прес-служба НБУВ
Дослідницю біографіки для дітей Наталію Марченко відзначено премією Володимира Рутківського «Джури»
23 квітня у Всесвітній день книги та авторського права у Національному музеї Тараса Шевченкавідбулася церемонія нагородженнятретього переможця приватної премії Володимира Рутківського «Джури».
Нагороду заснував лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, видатний український письменник Володимир Рутківський. Фінансова частина відзнаки – відсотки з банківського вкладення Шевченківської премії, яку отримав письменник, – становить 20 тис. грн. Переможця конкурсу визначає Рада, обрана засновником премії з-поміж відомих в Україні дитячих письменників, художників, літературознавців-критиків, бібліотекарів. Нині в Раді під головуванням Володимира Рутківського є Анатолій Качан, Іван Малкович, Зірка Мензатюк, Тетяна Щербаченко.
Цьогорічним лауреатом конкурсу стала Наталія Марченко– старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ, кандидат історичних наук, дослідниця дитячої літератури, автор-координатор інтернет-ресурсу «КЛЮЧ»– «За вагомий внесок у дослідження та популяризацію дитячої книжки в Україні».
Наталія Марченко досліджує соціокультурні стереотипи в біографіці для дітей, біографію та автобіографію дитинства в Інституті біографічних досліджень НБУВ, а також збирає та систематизує для Українського національного біографічного архіву матеріали щодо письменників, які пишуть для дітей. Її перу належать більше 50-ти наукових статей, що висвітлюють проблеми книжки для дітей і кола дитячого читання та викладання літератури в школі, близько сотні рецензій на твори дитячої літератури, низка розвідок у серії біобібліографічних нарисів «Дитячі письменники України».
2014 року побачила світ монографія Наталі Марченко «Володимир Рутківський: тексти долі». Із позицій новітньої біографістики видання висвітлює основні етапи життя, презентує світогляд та простежує історію виданих до сьогодні творів видатного українського дитячого письменника, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимира Григоровича Рутківського. Книга містить ґрунтовний аналіз творчої спадщини митця, його епістолярій (листи та спогади), що вводиться до наукового та культурно-мистецького обігу вперше, та добірку висловлювань письменника щодо специфіки дитячої літератури та особливостей письма для дітей. Історико-біографічні коментарі автора нарису розкривають відомості про інтелектуальне оточення Володимира Рутківського у різні періоди життя, а також широко представляють джерела його біо- та бібліографії. І як справедливо зазначає у рецензії на книжку доктор наук із соціальних комунікацій Олена Воскобойнікова-Гузєва: «Книжка не лише стане незамінним помічником педагогові та бібліотекареві, а й відкриє всякому вдумливому читачеві живий світ і важковловиму таїну письменницької творчості. А читача випадкового привабить легкістю та теплотою викладу, зацікавить стрімким перебігом внутрішнього життя письменника та хитроспелетіннями його долі.».
Колектив Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського щиросердно вітає пані Наталію з вагомою відзнакою і зичить нових творчих звершень на ниві наукових досліджень українського письменства!
Прес-служба НБУВ
Бази даних «Газети України 1818–1940 років», «Газети України 1946–1950 років», «Газети Росії 1732–1916 років» - в онлайновому доступі
На порталі НБУВ надано доступ до матеріалів баз даних "Газети України 1818–1940 років", "Газети України 1946–1950 років"та "Газети Росії 1732–1916 років", які забезпечують пошук за назвами газет, місцями та роками видання.
Каталоги охоплюють різноманітний репертуар тогочасної газетної періодики та подають повні бібліографічні описи газетних видань, що зберігаються у відділі газетних фондів НБУВ.
Бібліографічний опис видань здійснено мовою оригіналу. Усі зміни в назві, підзаголовку, періодичності, місці видання тощо відбито у відповідних рубриках.
Музична вітальня
17 квітня 2015 року у Музичній вітальнівідділу музичних фондівІнституту книгознавства НБУВ відбувся черговий концерт, на якому всі присутні могли насолодитися творами Феруччо Бузоні, Сергія Рахманінова та Фредеріка Шопена. Героїнею концерту була талановита молода піаністка, випускниця київської консерваторії, лауреатка міжнародних конкурсів –– Маргарита Головко (фото 1). Віртуозно та приголомшливо кружляли її пальці по клавіатурі (фото 2, 3) і занурювали слухачів у вишукану атмосферу музики, таємничу та проникливу.
Маргарита Головко народилася у мальовничому місті Кам'янець-Подільський. Почала навчатися грі на фортепіано у 5-річному віці. 2004 року закінчила Київську середню спеціальну музичну школу ім. М.В. Лисенка (клас Б. Г. Федорова). У 2004–2009 роках навчалася в Національній музичній академії України ім. П. І. Чайковського (також у класі Б. Г. Федорова), яку закінчила з відзнакою. У 2009–2012 роках була асистентом-стажистом цієї академії. З 2011 року є студенткою Міжнародної фортепіанної академії Incontri con Maestri в Імолі (Італія), де займається під керівництвом П'єро Ратталіно.
У 2006 році отримала III премію на XXII Міжнародному фортепіанному конкурсі у Марсалі (Італія), в 2012 році – I премію і Премію від асоціації EMCY на XXX Міжнародному фортепіанному конкурсі ім. Б. Сметани в Пльзені (Чехія), а також III премію і Премію від Симфонічного оркестру Бакеу на I Міжнародному фортепіанному конкурсі в Аккуавіва-делле-Фонті (Італія). У 2014 році стала лауреатом I премії I Міжнародного фортепіанного конкурсу в Сідар-Фоллс (Айова, США).
Виступала в Україні, Франції, Італії та Росії. Грала в супроводі Національного естрадно-симфонічного оркестру України, пльзеньського філармонічного оркестру, Симфонічного оркестру Бакеу та Молодіжного симфонічного оркестру Helycon. У 2013-му і 2014 роках брала участь у Міжнародному музичному фестивалі MITO Settembre Musica в Італії, виступала з сольними концертами в Театро Литта і Консерваторії ім. Дж. Верді в Мілані, а також в Театро Вітторіа в Турині.
Наш концерт розпочався з «П’яти варіацій на тему Зігфріда Окса» Феруччо Бузоні. Піаністка розповіла доволі детективну історію про цей жартівливий твір, налаштувавши публіку на спільну емоційну хвилю (фото 4).
Далі пролунали два твори Сергія Рахманінова «Варіації на тему Кореллі» (ор. 42) та «Варіації на тему Шопена» (ор. 22). Витончена музика з широким спектром образів та емоцій заповнювала, здавалося, весь простір у Вітальні, та, підіймаючись до стелі, долала фізичні форми зали…
Наприкінці Маргарита виконала «Фантазію» (ор. 49) Фредеріка Шопена, віртуозно зіграні пасажі довершено вимальовували романтичну образну сферу твору (фото 5, 6, 7). Після бурхливих оплесків, що не відпускали піаністку зі сцени, адже слухачі сподівались почути номер на біс, виконавиця зіграла мазурку Шопена, котра завершила вечір високою нотою спільного емоційного переживання (фото 8, 9).
По завершенні концерту всі бажаючі могли ознайомитись із імпровізованою виставкою у Музичній вітальні, яку ми підготували спеціально за тематикою виконуваної музики. Експонувався унікальний фотознімок Сергія Рахманінова з автографом (фото 10). Композитор підписав його наступними словами «Владимиру Вячеславовичу Пухальскому на память! С. Рахманинов. 24.11.11 Киев», отже це знімок часів заснування Київської консерваторії. Гості побачили програмку концерту від 6 березня 1915 року, на якому Сергій Рахманінов був солістом власного Другого концерту для фортепіано з оркестром (фото 11, 12). Також можна було познайомитися з новими сучасними («Российского музыкальное издательство», 2007), але першодруками творів композитора, а саме «Фуги ре мінор» для фортепіано та «Сюїти ре мінор» для оркестру в редакції для фортепіано, написаними 1891 року (фото 13).
Частину експозиції пов’язано з творчістю Арканжело Кореллі, який надихнув Рахманінова на створення варіацій на тему італійського композитора. Демонструвалися рукописні копії XVIII ст.: 6 Тріо-сонат (ор. 5) (фото 14, 15) та рідкісні стародруки: 12 Тріо-сонат (Amsterdam : chés Estienne Roger, [1705–1712]) (фото 16, 17) і 12 Кончерто-гроссо (London : printed for I. Walsch, [1731]) (фото 18, 19) з колекції Олексія Розумовського.
Наступну групу експонованих матеріалів було присвячено постаті Фредеріка Шопена: рідкісний літографований портрет композитора (фото 20), ювілейні поштівки (1910) із зображенням його Батьківщини – Желязової волі (фото 21), пам’ятника композитору у Варшаві (фото 22), могили Шопена, а також сучасні факсимільні польські видання!
Післяконцертний настрій був чудовий… Читальний зал, осяяний вечірнім сонячним світлом, зберігав відлуння музики минулих часів, зігрівав всіх присутніх музично-емоційним дарунком від Маргарити Головко і давав натхнення співробітникам відділу для подальшого проведення Музичних віталень у формі «Музика і бібліотечні експонати».
Ірина Куркова,
м. н. с. відділу музичних фондів Інституту книгознавства НБУВ
Режим роботи НБУВ на період від травневих свят до Дня Святої Трійці
Шановні користувачі!
Відповідно до наказу генерального директора Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського на період від травневих свят до Дня Святої Трійці встановлено такий режим роботи бібліотеки:
30 квітня та 29 травня 2015 р.
- санітарні дні – бібліотека користувачів не обслуговує
8 і 30 травня 2015 р.
- передсвяткові дні – бібліотека обслуговує користувачів:
до 17.00 – корпус по вул. Володимирська, 62
до 19.00 – корпус по просп. 40-річчя Жовтня, 3
1, 2, 3,4, 9, 10 і 31 травня 2015 р.
- святкові дні – бібліотека не працює
Вітаємо усіх із травневими святами!
Прес-служба НБУВ
Схвалено до друку бібліографічний покажчик «Світова економічна криза: причини наслідки, шляхи подолання»
На засіданні Вченої ради Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського схвалено до друку колективну працю науковців відділу довідково-бібліографічного обслуговуванняНБУВ, підготовлену в межах виконання теми «Інформаційно-аналітичний чинник подолання кризових явищ в українському суспільстві (кер. – д-р. іст. наук, проф. Валерій Горовий)».
Світова економічна криза: причини наслідки, шляхи подолання : бібліогр. покажч. (2008–2012) / Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; уклад. : Т. В. Добко, В. Ю. Радченко, В. А. Шкаріна, С. М. Горбань Ю. С. Левченко ; редкол. : О. С. Оніщенко (голова) [та ін.]. – 497 с.
Покажчик є науково-інформаційним виданням, у якому представлено монографії, матеріали наукових конференцій, статті з понад 400 періодичних та продовжуваних видань, збірників, дисертацій та авторефератів дисертації, електронні публікації з питань подолання кризових явищ в економіці України та інших країн світу. Нормативно-правові документи, подано переважно за друкованими офіційними джерелами, а за їх відсутності описано електронні ресурси віддаленого доступу. Відображено документи, опубліковані упродовж 2008–2012 рр. українською та російською мовами, які переважно зберігаються у фондах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. Укладачі здійснили значну науково-пошукову роботу з виявлення великої кількості документів, що відображають широке коло питань сучасної економічної кризи, причин, наслідків та шляхів її подолання,
Бібліографічні описи систематизовано за тематичними та географічними рубриками і згруповано у шести розділах:
- Проблеми дослідження причин прояву і шляхи подолання економічної кризи
- Кризові явища у світовій економіці
- Україна і світова економічна криза
- Міждержавні об’єднання таїни світу в період економічної кризи
- Розвиток антикризового управління в економічній сфері
- Бібліографічні посібники
Довідково-пошуковий апарат містить зміст, вступне слово «Від укладачів», іменний покажчик та систему посилань.
Видання підготовлене на високому науковому рівні, є важливим бібліографічним джерелом і допоможе дослідникам у науковому пошуку документів щодо певних аспектів подолання кризових явищ, сприятиме кращому висвітленню науково-інформаційних ресурсів з економіки. Він матиме широке практичне використання науковими працівниками, економістами, підприємцями, студентами, бібліотечними працівниками.
Прес-служба НБУВ
База даних «Газети: нові надходження» - в онлайновому доступі
На порталі НБУВ надано доступ до матеріалів бази даних «Газети: нові надходження», яка забезпечує пошук за назвами газет, місцями та роками видання, типами газет (центральна, обласна, районна), темами, регіонами України.
Для зручності користувачів наведено інтернет-адреси газетних видань.
Ведення бази даних розпочато у 2010 році, матеріали бази даних оперативно оновлюються відповідно до сучасних надходжень газетних видань.
У користувачів є можливість переглянути газетні видання за алфавітом назв, темами та скористатись інтерактивною картою для пошуку регіональних газетних видань України.
Газети регіонів України
Енергетична безпека України та світу
Призначення огляду – ознайомлення широкого кола споживачів інформації з актуальними питаннями, які розкривають проблеми енергетичної безпеки України та світу.