Quantcast
Channel: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Viewing all 1373 articles
Browse latest View live

Europeana

$
0
0

Європіана (англ. Europeana) — європейська електронна бібліотека, загальноєвропейський портал для доступу до культурного надбання у цифровому вигляді із фондів бібліотек (не лише національних),а також архівів та музеїв Європи.

Європіана відкрилась 20 листопада 2008 року, і була започаткована у 2007 році під назвою англ. European digital library network, на час відкриття бібліотека нараховувала 2 млн. оцифрованих об'єктів (картин, книг, фільмів, архівів та фотоматеріалів). На осінь 2009 р. в колекції бібліотеки вже нараховувалось 4,6 млн. оцифрованих книг, карт, світлин, газет, кліпів тощо.

СайтEuropeana.euзнаходитьсяу веденніEuropeana Foundationі даєдоступдо широкого колаоцифрованоїкультурної спадщиниіз різних країнЄвропи тазаїїмежами. Головний сервер розташовано в Нідерландах.Матеріалинадаютьсявеликою кількістюустанові організацій.Europeanaпрагнезробитивсіресурси доступнимидляповторноговикористання.Тому, всіметадані (інформація, що виводитисядля опису цифровоїкультурної спадщини) публікується на сайтібезбудь-яких обмеженьдляповторного використання.Для більшості цифрових матеріалів, чіткопозначенаінформація про права,якавказує,за яких умоввониможутьбутивикористаніповторно.


Deutsche Digitale Bibliothek, DDB

$
0
0

Цифрова бібліотека Німеччини (нім. Deutsche Digitale Bibliothek, DDB) — найбільша в країні онлайн-бібліотека. Над проектом працювала велика група фахівців з літа 2007 року. Рішення про утворення такого національного порталу було ухвалено урядом Німеччини у 2009. Сама бібліотека була офіційно представлена 28 листопада 2012 року на презентації в Берліні.

У бібліотеці на час відкриття зібрано 5,6 мільйона книг, архівів, фотографій пам'ятників, репродукцій картин, аудіозаписів і фільмів. Завдяки доступу до фондів процес дослідження і навчання стає значно простішим.

DDB надає доступ до фондів 1,8 тисячі культурних і наукових закладів, а в майбутньому їхнє число має збільшитися до 30 тисяч. Задум взялися реалізовувати співробітники німецьких бібліотек, музеїв, архівів та фільмотек разом з державними інституціями. У перспективі планується, що ця бібліотека об'єднає всі німецькі культурні та наукові установи з їхніми онлайн-бібліотеками та інтегрує до європейського проекту Europeana, відкритому на чотири роки раніше.

На відміну від пошукових систем Google або Yahoo! сайт бібліотеки не переслідує мети домогтися максимального числа відвідувачів. Проект некомерційний і основна ставка робиться на якість, серйозність і надійність. Інформація на порталі ретельно опрацьована. Всі культурні та наукові інституції дали право на її використання.

Про затвердження Порядку оновлення антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації

$
0
0
АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ
ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
 

Н А К А З
 

26.03.2007 N 45
 

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 квітня 2007 р.
за N 320/13587

 

Про затвердження Порядку оновлення антивірусних
програмних засобів, які мають позитивний експертний
висновок за результатами державної експертизи
в сфері технічного захисту інформації

 

     Відповідно до Законів України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" ( 80/94-ВР ) та "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" ( 3475-15 ), постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 N 1772 ( 1772-2002-п ) "Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади з питань захисту державних інформаційних ресурсів в інформаційних та телекомунікаційних системах", з метою забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, утворених відповідно до законів України військових формувань, підприємств, установ та організацій державної форми власності антивірусними оновленнями для антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації, Н А К А З У Ю:
 

     1. Затвердити Порядок оновлення антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації, що додається.
 

     2. Начальнику Департаменту безпеки інформаційно-телекомунікаційних систем Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
 

     3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
 
Голова Служби                                     Ю.Б.Чеботаренко 
 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Державної служби
спеціального зв'язку
та захисту інформації
України
26.03.2007 N 45
 

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
10 квітня 2007 р.
за N 320/13587

 

ПОРЯДОК
оновлення антивірусних програмних засобів,
які мають позитивний експертний висновок
за результатами державної експертизи
в сфері технічного захисту інформації

 

     1. Порядок оновлення антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації (далі - Порядок), визначає організаційні засади оновлення антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації.
 

     2. Цей Порядок розроблено на підставі Законів України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" ( 80/94-ВР ) та "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" ( 3475-15 ), постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 N 1772 ( 1772-2002-п ) "Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади з питань захисту державних інформаційних ресурсів в інформаційних та телекомунікаційних системах", постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 N 373 ( 373-2006-п ) "Про затвердження Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах", з метою забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, утворених відповідно до законів України військових формувань, підприємств, установ та організацій державної форми власності антивірусними оновленнями для антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації.
 

     3. Поняття, що використовуються у цьому Порядку, мають таке значення:

     центр антивірусного захисту інформації (далі - ЦАЗІ) - організаційно-технічний комплекс, призначений для вирішення питання захисту інформаційних, інформаційно-телекомунікаційних, телекомунікаційних систем (далі - ІТС) від комп'ютерних вірусів з подальшим розвитком комплексного підходу до проблеми антивірусного захисту ІТС;

     комп'ютерний вірус - програма, що здатна створювати свої копії, модифіковані копії, які можуть цілком не відповідати оригіналу, і впроваджувати їх у різні об'єкти/ресурси ІТС без відома користувача, й направлена на деструктивну дію;

     антивірусний програмний засіб (далі - АВПЗ) - програмне забезпечення, яке призначене для захисту об'єктів/ресурсів ІТС від ушкодження комп'ютерними вірусами;

     антивірусне оновлення АВПЗ - складова частина АВПЗ, яка розробляється після створення засобу та призначена для пристосування АВПЗ до захисту об'єктів/ресурсів ІТС від ушкодження та зараження новими вірусами.
 

     4. Інші поняття, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значеннях, визначених Законами України "Про інформацію" ( 2657-12 ), "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах" ( 80/94-ВР ), "Про телекомунікації" ( 1280-15 ), "Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України" ( 3475-15 ), Порядком взаємодії органів виконавчої влади з питань захисту державних інформаційних ресурсів в інформаційних та телекомунікаційних системах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 N 1772 ( 1772-2002-п ), Правилами забезпечення захисту інформації в інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних системах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 N 373 ( 373-2006-п ).
 

     5. Оновлення АВПЗ здійснюється шляхом організації та забезпечення процесу отримання та впровадження в АВПЗ антивірусних оновлень.
 

     6. Оновлення АВПЗ, який пройшов державну експертизу та має позитивний експертний висновок Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Адміністрація Держспецзв'язку), здійснюється з використанням антивірусних оновлень, які розміщуються на веб-сайті ЦАЗІ (www.cazi.dsszzi.gov.ua).
 

     7. На веб-сайті ЦАЗІ (www.cazi.dsszzi.gov.ua) розміщуються тільки антивірусні оновлення АВПЗ, які пройшли експрес-експертизу.
 

     8. Експрес-експертиза антивірусного оновлення АВПЗ здійснюється ЦАЗІ шляхом перевірки АВПЗ з впровадженим антивірусним оновленням на його відповідність експертному висновку, виданому за результатами державної експертизи.

      У подальшому під антивірусним оновленням АВПЗ розуміється антивірусне оновлення АВПЗ, яке пройшло експрес-експертизу.
 

     9. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації державної форми власності:

     не менше ніж раз на день отримують антивірусні оновлення АВПЗ за допомогою веб-серверу ЦАЗІ (www.cazi.dsszzi.gov.ua);

     інсталюють отримані за допомогою веб-серверу ЦАЗІ (www.cazi.dsszzi.gov.ua) антивірусні оновлення АВПЗ відповідно до технічної документації АВПЗ;

     для забезпечення авторизованого доступу до ресурсів веб-серверу ЦАЗІ щороку до 1 березня та, у разі внесення змін, протягом 3 днів надають до Адміністрації Держспецзв'язку відомості щодо кожного користувача у паперовому вигляді за формою "Реєстраційна інформація для доступу до ресурсів веб-серверу Центру антивірусного захисту інформації" (додається).
 

     10. Адміністрація Держспецзв'язку:

     організовує за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення отримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності антивірусних оновлень для антивірусних програмних засобів, які мають позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері технічного захисту інформації, та забезпечує функціонування веб-серверу ЦАЗІ (www.cazi.dsszzi.gov.ua);

     заносить надану органами державної влади, органами місцевого самоврядування, утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, підприємствами, установами та організаціями державної форми власності реєстраційну інформацію до бази даних користувачів ЦАЗІ. Реалізує автентифікацію та ідентифікацію користувачів відповідно до цієї бази даних;

     проводить експрес-експертизу антивірусних оновлень АВПЗ;

     розробляє рекомендації щодо отримання антивірусних оновлень антивірусного програмного засобу та їх розміщення на веб-сайті ЦАЗІ (www.cazi.dsszzi.gov.ua);

     використовує механізм електронно-цифрового підпису для підтвердження цілісності антивірусних оновлень АВПЗ та ідентифікації підписувача після впровадження в органі державної влади, органі місцевого самоврядування, утворених відповідно до законів України військових формуваннях, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності електронно-цифрового підпису.
 
Начальник Департаменту безпеки 
 інформаційно-телекомунікаційних 
 систем Адміністрації 
 Держспецзв'язку                                     В.І.Лавренчук 
 

Додаток
до пункту 9 Порядку
оновлення антивірусних
програмних засобів,
які мають позитивний
експертний висновок
за результатами державної
експертизи в сфері
технічного захисту
інформації

 

РЕЄСТРАЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ
для доступу до ресурсів веб-серверу
Центру антивірусного захисту інформації

 

------------------------------------------------------------------|              Призначення поля              |     Значення      ||--------------------------------------------+-------------------||Повна назва установи                        |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Прізвище, ім'я, по батькові користувача     |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Посада користувача                          |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Назва та версія антивірусного програмного   |                   ||засобу                                      |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Перелік IP-адрес для доступу до ресурсів    |                   ||веб-серверу Центру антивірусного захисту    |                   ||інформації                                  |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Телефон користувача                         |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Адреса електронної пошти користувача        |                   ||--------------------------------------------+-------------------||Ім'я користувача*                           |                   |------------------------------------------------------------------ 

     * Ім'я користувача - коротка назва користувача (англійськими буквами) для доступу до ресурсів веб-серверу Центру антивірусного захисту інформації.
 
Начальник Департаменту безпеки 
 інформаційно-телекомунікаційних 
 систем Адміністрації 
 Держспецзв'язку                                     В.І.Лавренчук 

Manuscriptorium

$
0
0

Manuscriptorium - це європейська цифрова бібліотека писемного культурного надбання. Мета проектуManuscriptoriumстворитивіртуальнедослідницькесередовище, яке забезпечитьдоступдо всіх існуючихцифровихдокументіву сферіісторичнихкнижковихресурсів(рукописи,інкунабули,стародрукованікниги,карти,статутита іншивидидокументів).

Проект міститьматеріалиіз 33чеськихустанов(громадськіта дослідницькібібліотеки,архіви, музеї,атакожзамковіта монастирськібібліотеки),атакож 12зарубіжнихбібліотек.

National Treasures from Australia’s Great Libraries

$
0
0

У 2011 році цифрові копії унікальних документів із фондів найбільших бібліотек Австралії були поєднані у цілісну колекцію «Галерея скарбів (Treasures Gallery)». Проект здійснюється під патронатом Національної бібліотеки австралії (National Library of Australia) та Ради австралійських державних бібліотек (Council of Australian State Libraries, CASL) і має об’єднати в єдиному просторі історичні матеріали, які мають відношення до формування австралійської нації. Віртуальна експозиція містить різномантні документи (рукописи, карти, малюнки, картини) пов'язані з історією та культурою Австралії. Матеріали згруповано у декілька тематичних колекцій. Цифрові ресурси галереї супроводжуються науковою анотацією та спеціальним навчальним коментарем (Teachers Notes), призначеним для викладачів.

Форум "ИРБИС"

$
0
0

Професійний форум для адміністраторів баз даних та бібліотечних технологів, що супроводжують експлуатацію системи автоматизації бібліотек ІРБІС. Можна отримати відповіді на типові або на складні питання супроводу та адаптації автоматизованих робочих місць системи та її баз даних.

Містить інформацію про складні та оригінальні програмно-технологічні рішення.

Вики-документация по системе автоматизации библиотек ИРБИС

$
0
0

Цель создания сайта

Сайт предназначен для пользователей и разработчиков системы автоматизации библиотек ИРБИС.

Миссия сайта – предоставление справочной информации о системе ИРБИС в наиболее полном, завершённом и актуальном виде с удобными механизмами поиска.

История проекта

Начало проекту было положено в конце лета 2009 года – тогда был создан данный сайт.

С тех пор опубликованы многие полезные статьи. Тем не менее, до сих пор следует полагать, что сайт находится в состоянии наполнения информацией.

Ассоциация пользователей и разработчиков электронных библиотек и новых информационных технологий (ЭБНИТ)

$
0
0

 

Предметом  деятельности Ассоциации является:

 

  • Объединение отдельных разработчиков и творческих коллективов разработчиков современных информационных программных продуктов и технологий для создания, развития и внедрения систем автоматизации библиотек, автоматизированных информационных систем и систем управления, электронных библиотек (ЭБ), телекоммуникационных систем, систем обучения пользователей, а также новых информационных технологий (НИТ) в различных областях человеческой деятельности.
  • Разработка, совершенствование, развитие, адаптация и внедрение Системы автоматизации библиотек ИРБИС 64 и её последующих модификаций, версий и компонентов построенных на её базе.
  • Обеспечение для членов Ассоциации и пользователей электронных библиотек и новых информационных технологий благоприятных (в том числе, льготных) условий приобретения и внедрения современных информационных программных продуктов и технологий, правообладателем которых является Ассоциация.
  • Расширение международных и региональных связей пользователей и разработчиков ЭБ и НИТ, обеспечение их взаимодействия и взаимовыгодного обмена новыми идеями и техническими решениями.
  • Развитие современных форм стратегического и тактического сотрудничества со своими учредителями, библиотечно-информационным сообществом России и других стран, другими профессиональными ассоциациями, объединениями, консорциумами и организациями библиотечно-информационного профиля.
  • Удовлетворение профессиональных интересов, развитие научного и технического творчества членов Ассоциации.
  • Содействие в организации и разработке программ и проектов созданию и внедрению современных программных продуктов, информационных технологий и систем во все сферы человеческой деятельности; приоритеты – наука, культура и образование.
  • Содействие в организации международных и региональных конференций, семинаров, курсов обучения, стажировок, научно-образовательных программ, консультаций в сфере современных библиотечно-информационных и образовательных технологий, систем программного обеспечения, издательских процессов и других современных направлений развития информационной инфраструктуры в электронной и традиционной среде.
  • Участие в международных и региональных программах и проектах информационного обмена и укрепления сотрудничества в профессиональной сфере.
  • Содействие распространению через различные информационные средства, включая Интернет, сведений о научно-технических достижениях в области создания новых информационных продуктов и технологий и их пропаганда для ускорения внедрения и привлечения средств инвесторов

Цели создания и деятельности Ассоциации:

  • объединение творческих потенциалов разработчиков современных информационных программных продуктов и технологий для создания, развития и внедрение электронных библиотек (ЭБ), телекоммуникационных систем, систем обучения пользователей, а также новых информационных технологий (НИТ) в различных областях человеческой деятельности;
  • обеспечение для пользователей ЭБ и НИТ благоприятных (в том числе, льготных) условий приобретения и внедрения современных информационных программных продуктов и технологий;
  • расширение международных и региональных связей пользователей и разработчиков ЭБ и НИТ (в том числе пользователей систем CDS/ISIS), обеспечение их взаимодействия и взаимовыгодного обмена новыми идеями и техническими решениями;
  • удовлетворение профессиональных интересов, развитие научного и технического творчества членов Ассоциации;

Задачи Ассоциации:

  • организация и разработка программ и проектов создания и внедрения современных программных продуктов и информационных технологий;
  • организация международных и региональных конференций, семинаров, курсов обучения, стажировок и консультаций для развития современных информационных технологий, в том числе, на базе систем CDS/ISIS и взаимодействующих с ними систем программного обеспечения;
  • участие в международных и региональных программах и проектах информационного обмена для укрепления сотрудничества и дальнейшего развития автоматизированных информационных систем на базе новых технологий;
  • распространение через различные информационные средства, включая Интернет, сведений о научно-технических достижениях в области создания новых информационных продуктов и технологий (в том числе, новых версий CDS/ISIS) и их пропаганда для ускорения внедрения и привлечения средств инвесторов;
  • решение других задач, вытекающих из уставных целей Ассоциации.

ИРБИС-корпорация

$
0
0

ИРБИС-Корпорация - объединение предназначенное для заимствования и использования в каталогизации готовых библиографических записей.

ИРБИС-корпорация — единственное библиотечное объединение, вступить в которое можно за 60 секунд, заполнив одну электронную анкету. Указанные в анкете БД автоматически проверяются и немедленно становятся источниками записей для других библиотек. Вступление в корпорацию не влечёт за собой необходимость изменения технологий работы библиотеки и обязательность покупки специализированного программного обеспечения (такого, как Z39-50 сервера). Стать пользователем ИРБИС-корпорации может любая использующая современную версию ИРБИС библиотека. Применение всеми участниками корпорации одной САБ гарантирует соответствие записей единым стандартам и отсутствие проблем преобразования из коммуникативных форматов. 

Участие в объединении не требует оплаты членских взносов.

ИРБИС-корпорация интегрируется в интерфейс АРМа Каталогизатора САБ ИРБИС, и может использоваться вместе с другими встроенными режимами заимствования — заимствованием из Z39-50 ресурсов и заимствованием из Libnet. Но её интерфейс обеспечивает пользователю ряд преимуществ. Задаче оптимизации поиска в ИРБИС корпорации служит упрощённый механизм ввода запросов, динамический вывод результата, принцип сортировки записей и поддержка клавиатурных команд. 

Основное преимущество ИРБИС-корпорации перед другими источниками заимствования обеспечивает вывод результатов поиска по мере ввода запроса. Сам процесс поиска начинает выполняться автоматически при указании каталогизатором минимальных идентификационных сведений.  Это позволяет опытным путём определить необходимый минимум информации, наблюдая за итогами поиска. В отдельных случаях оригинальная фамилия автора, необычное слово в заглавии оказываются достаточными для идентификации книги. Перманентный вывод результатов позволяет также контролировать корректность ввода — ошибка в запросе приводит к нулевому результату, и это, как правило, является достаточным признаком необходимости исправлений. 

Європейським бібліотекам дозволено оцифровувати, але не поширювати копії книг

$
0
0

Європейський суд прийняв рішення, згідно з яким бібліотеки країн-учасниць Євросоюзу мають право оцифровувати власні фонди, але копіювати й поширювати отримані цифрові копії не можна.
За рішенням европейського суду, користуватися електронними копіями оцифрованих книг можливо тільки в читальних залах бібліотек. Рішення суду передбачає можливість передачі цифрового контента, але тільки у виняткових випадках.
Розгляд справи й рішення здійснено за запитом, який до Європейського суду направив Верховний суд Німеччини. Він розглядає справу за позовом національного видавництва Eugen Ulmer KG до Технічного Університету (Дармштадт). На думку видавництва, при скануванні Технічним Університетом книг (права на які належать Eugen Ulmer KG) і подальшим використанням студентами в кампусах їх електронних версій зі спеціальних терміналів, порушуються авторські права видавництва. В позові міститься вимога на заборону оцифровки книг та надання «їх у користування відвідувачам бібліотеки на електронних терміналах через копіювання на зовнішній USB-носій або роздрукування, а також виносу роздрукованих копій з бібліотеки».
Прийняте судом ЄС рішення уточнює, що «бібліотеки не можуть дозволяти читачам роздруковувати оцифровані книги на папері або копіювати їх на USB-носії». Це можливо, тільки якщо бібліотеки укладають з правовласником виданого твору ліцензійний договір про виплату винагороди. Розмір винагород не конкретизований і вказаний як «належний», тобто — на розсуд сторін.

Керівництво з планування оцифрування рідкісних книг і рукописів

$
0
0
Бібліографічне посилання: 
Guidelines for Planning the Digitization of Rare Book and Manuscript Collections [Electronic resource] / // IFLA. - Mode of access: http://www.ifla.org/publications/node/8968?og=59

Керівництво з планування оцифрування зібрань рідкісних книг і рукописів відбиває набір кращих практичних порад з оцифрування документів, яке поширилося у багатьох формах протягом останніх п'ятнадцяти років і продовжує розвиватись.

Ці керівні принципи призначені доповнити обсяг знань шляхом вирішення конкретних потреб, пов'язаних з плануванням проектів оцифрування рідкісних і спеціальних колекцій. Вони написані з точки  зору спеціальних кураторів колекцій, бібліотекарів і дослідників, які вивчають фізичний об'єкт не стільки за те, що він є артефактом, який є свідком історичних подій, а за інтелектуальний зміст, що в ньому міститься.

Це керівництво орієнтовано на  потреби користувачів, які проводять дослідження на основі цифрових ресурсів, що передбачає аналіз значних масивів повних текстів або "великих даних" ("big data"). Ці принципи також допоможуть професіоналам і непрофесіоналам створити стійкі та адаптивні цифрові колекції, які будуть використовуватися багаторазово і будуть мати дослідницьке значення і в майбутньому.

Міжнародна наукова конференція Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського — головна бібліотечна подія року

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
Міжнародна наукова конференція Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського — головна бібліотечна подія року

21-23 жовтня 2014 р. у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулася ХХІ міжнародна наукова конференція «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» — щорічний науковий форум Інформаційно-бібліотечної ради НАН України, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Асоціації бібліотек України і Ради директорів наукових бібліотек та інформаційних центрів академій наук — членів Міжнародної асоціації академій наук.

У роботі конференції, що мала на меті визначення основних засад стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України на період до 2020 року, заснованої на тісній інтеграції та кооперації зусиль бібліотек України та інформаційних інституцій,  взяли участь понад 400 учасників. Серед них — відомі вчені, керівники бібліотечної галузі, фахівці вітчизняних бібліотек та наукових установ, а також зарубіжні гості. З-поміж них — делегація Бібліотеки імені Врублевських Литовської академії наук на чолі з  директором Сігітасом Нарбутасом, директор представництва компанії «Ельзевір» у Росії, Білорусі та Україні (одного із найбільших в світі видавництв наукової, технічної та медичної інформаційної продукції і послуг) Марат Фатхулін та інші.

 «Ми відчуваємо, як події останнього часу змінюють Україну й усіх нас», — сказав генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, доктор історичних наук Володимир Попик, відкриваючи пленарне засідання конференції. Нагальні проблеми бібліотечно-інформаційної сфери, спричинені сучасними інформаційними й суспільними реаліями, потребують консолідації зусиль фахівців галузі й вагомої державної підтримки. А для успішного втілення реальних змін у бібліотечно-інформаційній сфері, на думку доповідача, «потрібна рішуча політика держави, органів влади, спрямована не на констатацію ситуації, а на кардинальне вирішення проблем, що, не зрідка, власне, не потребує навіть додаткових бюджетних асигнувань».

Концептуальною щодо визначення бібліотечних стратегій в умовах цифрового суспільства була доповідь на пленарному засіданні форуму доктора філософських наук, академіка НАН України, академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права, голови Інформаційно-бібліотечної ради НАН України, почесного генерального директора  НБУВ Олексія Онищенка. Про реальні кроки в окресленому напрямі йшлося у виступах начальника управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Міністерства культури України Лариси Нікіфоренко, заступника директора з наукових питань Бібліотеки імені Врублевських Литовської академії наук Ріми Ціценєне,генерального директора Національної парламентської бібліотеки України Тамари Вилегжаніної, заступника директора Інституту проблем реєстрації інформації НАН України, члена-кореспондента НАН України Андрія Крючина, президента Української бібліотечної асоціації Ірини Шевченко, директора представництва компанії «Ельзевір» Марата Фатхуліната інших. Низку конструктивних пропозицій щодо формування фундаментальної електронної бібліотеки «Україніка» виклав у своїй доповіді генеральний директор НБУВ Володимир Попик.

У рамках конференції також відбулася нарада керівників провідних бібліотек України, Української бібліотечної асоціації та Асоціації бібліотек України. Її учасники обговорили стратегічні засади розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України на період до 2020 р. Одностайну підтримку отримала пропозиція генерального директора Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Володимира Попика підготувати звернення до урядових інституцій та до керівництва Верховної Ради України щодо удосконалення бібліотечно-інформаційного законодавства, зокрема що стосується врегулювання процедури закупівлі комп’ютерного обладнання для бібліотек та інформаційних установ.

Нагальні проблеми та пріоритетні завдання бібліотечно-інформаційних інституцій, окреслені доповідувачами  під час пленарного засідання, стимулювали жваві  дискусії учасників секцій, семінарів та круглих столів, що відбулися у рамках конференції за напрямами бібліотечно-інформаційної діяльності. Про зміст виголошених доповідей і повідомлень та предмет дискусій цих наукових заходів ідеться в короткому огляді.

Учасники та гості форуму мали змогу переглянути тематичні документні експозиції та виставки нових видань НБУВ, розгорнуті у виставкових залах Бібліотеки.

Результати міжнародної наукової конференції «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» стануть предметом обговорення під час засідання вченої ради НБУВ 28 жовтня 2014 р.

Огляд роботи секцій, круглих столів та семінарів:

Прес-служба НБУВ

Фотоматеріали: 

Режим роботи Бібліотеки

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
Дата події: 
П'ятниця, Жовтень 31, 2014до Субота, Листопад 1, 2014

До відома читачів!

31 жовтня  - Санітарний  день. Бібліотека для відвідувачів не працює.                             


Адміністрація

Trove

$
0
0

Проект Національної бібліотеки Австралії. Пошукова система Trove забезпечує доступ до більш ніж 90 млн одиницям зберігання, отриманим із понад 1000 бібліотек і культурних установ по всій країні.

Пошукова система була створена на базі проекту з оцифрування газет. Програмне забезпечення дало можливість реалізувати оптичне розпізнавання символів для автоматичного перетворення зображень газет в цифровий формат. Дрібний шрифт і нечіткість друку деяких сторінок зробили процес перетворення складним і не завжди точним. В результаті більше 5 000 користувачів онлайн допомагали виправляти отриманий текст.

Національна бібліотека Австралії встановила контакти з багатьма книгарнями і відкрита для обговорення умов співпраці з іншими підприємствами роздрібної торгівлі. Книжкові магазини відкрили свої бази даних для індексування Trove.

На відміну від пошукової системи Google, яка надає в якості результату список веб-сайтів, Trove відображає посилання на елементи. Для цього використовується механізм OAI (Open Archives Initiative).

На сайті існує кілька категорій для пошуку:

  • Книги, журнали, статті;
  • Малюнки та фотографії;
  • Австралійські газети (1803 - 1954);
  • Щоденники, листи, архіви; карти;
  • Музика, звук і відео; Архів сайтів (1996 - теперішній час);
  • Персоналії та організації.
     

На засіданні Вченої ради НБУВ розглянули результати роботи міжнародної наукової конференції «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору»

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis

28 жовтня 2014 року відбулося розширене засідання Вченої ради Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського,  на якому розглянули підсумки міжнародної наукової конференції «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору» (НБУВ, 21-23 жовтня 2014 р).

Із повідомленнями виступили наукові керівники секцій, круглих столів та семінарів, що відбулися в рамках конференції. Доповідачі акцентували увагу членів Вченої ради на проблемних аспектах обговорюваних у ході засідань питань, пропозиціях та рекомендаціях,  напрацьованих їх учасниками.

Резюмуючи обговорення, генеральний директор НБУВ, доктор історичних наук Володимир Попик зазначив, що незважаючи на складні суспільні умови, за яких цьогоріч відбувалася конференція, вона була успішною й результативною. У наукових доповідях і повідомленнях, фахових предметних дискусіях — свідчення потужного потенціалу і вагомого внеску бібліотечно-інформаційних служб у формування національного інформаційного простору. Попри всі труднощі функціонування, бібліотеки сьогодні набувають статусу державних центрів з соціальних комунікацій, залишаючись чи не єдиними загальнодоступними інституціями, тоді як майже всі засоби масової інформації знаходяться поза впливом держави, — констатував Володимир Попик.

За наслідками обговорення ухвалено рішення дати доручення робочій групі з формування підсумкового документа конференції узагальнити подані пропозиції й на їх основі підготувати звернення до відповідних урядових інституцій та профільних комітетів Верховної Ради України.

Узагальнені матеріали міжнародної конференції «Місце і роль бібліотек у формуванні національного інформаційного простору», а також окремі концептуальні доповіді заплановано опублікувати в шостому числі науково-теоретичного та практичного часопису «Бібліотечний вісник».

На засіданні було розглянуто й інші питання порядку денного.

Прес-служба НБУВ


Цифрова бібліотека історико-культурної спадщини

Чому у читальних залах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського холодно?

$
0
0
З настанням холодів у соціальних мережах з’являються повідомлення про неналежний рівень температурного режиму у читальних залах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.
 
З цього приводу прес-служба НБУВ звернулася до відповідальних фахівців установи з проханням прокоментувати ситуацію щодо мікроклімату у приміщеннях Бібліотеки.  
 
Як пояснив заступник головного інженера з механізації НБУВ Владислав Лук’янов, зниження температурного режиму у Бібліотеці спричинено низкою факторів. За його словами, температурний графік постачання гарячої води в опалювальну мережу Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського встановлює Київенерго відповідно до середньодобової температури повітря. Цьогоріч цей графік постійно порушується. Різниця між поточними і необхідними показниками становить 4–5 градусів, а часом і більше. Приміром у період з 1-го по 3-те листопада температура води у тепломережі становила 61,3 за необхідної 81,6 градусів за Цельсієм. Окрім цього, як стверджує В. Лук’янов, не сприяє збереженню тепла у приміщеннях Бібліотеки і недолугість проекту будівлі, який був розроблений у радянські часи з розрахунком на використання дешевих теплоносіїв.
 
Що ж до протікання покрівлі, то В. Лук’янов висловив сподівання, що ремонтні роботи, виконані спеціалістами Бібліотеки цього літа, допоможуть уникнути цього неприємного явища.
 
                                                                                                                                                 Прес-служба НБУВ

II Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури» (Мінськ, 22-23 жовтня 2014 р.)

$
0
0
Наприкінці жовтня у Мінську відбувся представницький бібліотечний форум — II Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури», організований Національною бібліотекою Республіки Білорусьна відзначення двох знакових ювілеїв: 70-річчя визволення Білорусі від німецько-фашистських загарбників та 70-річчя вищої бібліотечної освіти в Білорусі. 
 
Конгрес об'єднав фахівців різних галузей з метою спільного пошуку найбільш ефективних механізмів забезпечення єдності світової інформаційної системи. У стінах Національної бібліотеки Білорусі зібралися представники органів державного управління у сфері культури, провідні фахівці бібліотек, видавництв, освітніх, науково-дослідних установ і організацій, виробники програмного забезпечення, технічних засобів та інформаційної продукції — усього близько 500 учасників з 9-ти країн: Білорусі, Росії, України, Азербайджану, Польщі, Литви, Німеччини, Нідерландів та Великобританії. 
 
У рамках форуму відбулися міжнародна конференція «Інформаційне суспільство і суспільство знань: роль і місце бібліотек» (Національна бібліотека Білорусі, 22-23 жовтня) та науково-практична конференція «Бібліотечна освіта: традиції та новації», присвячена 70-річчю вищої бібліотечної освіти в Білорусі (Білоруський державний університет культури і мистецтв, 23 жовтня). 
Окрім цього у дні роботи конгресу учасникам були запропоновані лекції та презентації, організована робота двох науково-практичних майданчиків, трьох майстер-класів за новими технологіями реставрації документів і впровадження електронних сервісів в інформаційно-бібліотечне обслуговування населення. 
 
До участі у  конгресі були подані стендові доповіді науковців Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського:
 
Віртуальна книжкова виставка примірників літератури бібліотеки Київського 
комерційного інституту як один із сучасних прийомів експонування книги 
Зоя Борисівна Афанасьєва, мол. наук. співроб. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій
 
Наукові дослідження в академічних бібліотеках: напрями і пріоритети
Галина Іванівна Солоіденко, пров. наук. співроб., канд. іст. наук, с.н.с.
 
Книжкові ресурси історії вивчення давньоруських бібліотек: системний підхід
Наталія Гаврилівна Солонська, старш. наук. співробітник відділу зарубіжної україніки, канд. іст. наук       
 
Бібліотека Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря: історична довідка
Ірина Степанівна Шекера, мол. наук. співроб. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій
 
Відділ бібліотечних зібрань та історичних колекцій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: історія, сучасність, перспективи розвитку
Оксана Станіславівна Рабчун, завідувач відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій, канд. іст. наук
 
II Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури» є яскравою подією культурного і громадського життя Білорусі й усіх учасників цього масштабного заходу.
 
Прес-служба НБУВ 
 

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського працює над удосконаленням веб-порталу Бібліотеки

$
0
0
Днями у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулася нарада з питань оптимізації  веб-порталу Бібліотеки.  
 
За даними статистичного обліку звернень веб-портал НБУВ є сьогодні одним із найпопулярніших бібліотечно-інформаційних веб-ресурсів, значна кількість його користувачів — зарубіжні відвідувачі. 
 
Нова модель веб-порталу, упроваджена Бібліотекою 2013 року, зорієнтована передусім на пріоритетність комфортності доступу користувача до інформаційних ресурсів, нові підходи до бібліотечно-інформаційної діяльності у цифровому світі, сучасні технологічні вимоги, потреби і побажання читачів та фахівців Бібліотеки. Технологія моделі порталу заснована на застосуванні динамічних баз даних, дає можливість розподіленого наповнення інформаційного контенту колективними зусиллями всіх підрозділів НБУВ. Вона передбачає функціонування на порталі автономних проблемно-тематичних веб-сайтів та їх інтеграції до цілісного інформаційного ресурсу НБУВ. Платформа відкрита до постійної гнучкої перебудови, тож робота над оптимізацією порталу не припиняється. Усі зауваження та пропозиції, що надходять від користувачів, розробники беруть до уваги. 
 
Дякуючи всім небайдужим за надані конструктивні пропозиції, Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського принагідно запрошує своїх користувачів і фахових працівників бібліотечно-інформаційної сфери до співпраці у справі поліпшення веб-порталу головної бібліотеки країни.
 
Зауваження, ідеї та пропозиції просимо надсилати на адресу НБУВ (library@nbuv.gov.ua) або публікувати у коментарях на офіційній сторінці Бібліотеки у мережі  Фейсбук.
 
                                                                                                                                               Прес-служба НБУВ

Чому у читальних залах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського холодно?

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
З настанням холодів у соціальних мережах з’являються повідомлення про неналежний рівень температурного режиму у читальних залах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського.
 
З цього приводу прес-служба НБУВ звернулася до відповідальних фахівців установи з проханням прокоментувати ситуацію щодо мікроклімату у приміщеннях Бібліотеки.  
 
Як пояснив заступник головного інженера з механізації НБУВ Владислав Лук’янов, зниження температурного режиму у Бібліотеці спричинено низкою факторів. За його словами, температурний графік постачання гарячої води в опалювальну мережу Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського встановлює Київенерго відповідно до середньодобової температури повітря. Цьогоріч цей графік постійно порушується. Різниця між поточними і необхідними показниками становить 4–5 градусів, а часом і більше. Приміром у період з 1-го по 3-те листопада температура води у тепломережі становила 61,3 за необхідної 81,6 градусів за Цельсієм. Окрім цього, як стверджує В. Лук’янов, не сприяє збереженню тепла у приміщеннях Бібліотеки і недолугість проекту будівлі, який був розроблений у радянські часи з розрахунком на використання дешевих теплоносіїв.
 
Що ж до протікання покрівлі, то В. Лук’янов висловив сподівання, що ремонтні роботи, виконані спеціалістами Бібліотеки цього літа, допоможуть уникнути цього неприємного явища.
 
                                                                                                                                                 Прес-служба НБУВ
Viewing all 1373 articles
Browse latest View live