Quantcast
Channel: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Viewing all 1373 articles
Browse latest View live

II Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури» (Мінськ, 22-23 жовтня 2014 р.)

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
Наприкінці жовтня у Мінську відбувся представницький бібліотечний форум — II Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури», організований Національною бібліотекою Білорусі на відзначення двох знакових ювілеїв: 70-річчя визволення Білорусі від німецько-фашистських загарбників та 70-річчя вищої бібліотечної освіти в Білорусі. 
 
Конгрес об'єднав фахівців різних галузей з метою спільного пошуку найбільш ефективних механізмів забезпечення єдності світової інформаційної системи. У стінах Національної бібліотеки Білорусі зібралися представники органів державного управління у сфері культури, провідні фахівці бібліотек, видавництв, освітніх, науково-дослідних установ і організацій, виробники програмного забезпечення, технічних засобів та інформаційної продукції — усього близько 500 учасників з 9-ти країн: Білорусі, Росії, України, Азербайджану, Польщі, Литви, Німеччини, Нідерландів та Великобританії. 
 
У рамках форуму відбулися міжнародна конференція «Інформаційне суспільство і суспільство знань: роль і місце бібліотек» (Національна бібліотека Білорусі, 22-23 жовтня) та науково-практична конференція «Бібліотечна освіта: традиції та новації», присвячена 70-річчю вищої бібліотечної освіти в Білорусі (Білоруський державний університет культури і мистецтв, 23 жовтня). 
Окрім цього у дні роботи конгресу учасникам були запропоновані лекції та презентації, організована робота двох науково-практичних майданчиків, трьох майстер-класів за новими технологіями реставрації документів і впровадження електронних сервісів в інформаційно-бібліотечне обслуговування населення. 
 
До участі у  конгресі були подані стендові доповіді науковців Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського:
 
Віртуальна книжкова виставка примірників літератури бібліотеки Київського 
комерційного інституту як один із сучасних прийомів експонування книги 
Зоя Борисівна Афанасьєва, мол. наук. співроб. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій
 
Наукові дослідження в академічних бібліотеках: напрями і пріоритети
Галина Іванівна Солоіденко, пров. наук. співроб., канд. іст. наук, с.н.с.
 
Книжкові ресурси історії вивчення давньоруських бібліотек: системний підхід
Наталія Гаврилівна Солонська, старш. наук. співробітник відділу зарубіжної україніки, канд. іст. наук       
 
Бібліотека Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря: історична довідка
Ірина Степанівна Шекера, мол. наук. співроб. відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій
 
Відділ бібліотечних зібрань та історичних колекцій Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: історія, сучасність, перспективи розвитку
Оксана Станіславівна Рабчун, завідувач відділу бібліотечних зібрань та історичних колекцій, канд. іст. наук
 
II Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури» є яскравою подією культурного і громадського життя Білорусі й усіх учасників цього масштабного заходу.
 
Прес-служба НБУВ 

Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського працює над удосконаленням веб-порталу Бібліотеки

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
Днями у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського відбулася нарада з питань оптимізації  веб-порталу Бібліотеки.  
 
За даними статистичного обліку звернень веб-портал НБУВ є сьогодні одним із найпопулярніших бібліотечно-інформаційних веб-ресурсів, значна кількість його користувачів — зарубіжні відвідувачі. 
 
Нова модель веб-порталу, упроваджена Бібліотекою 2013 року, зорієнтована передусім на пріоритетність комфортності доступу користувача до інформаційних ресурсів, нові підходи до бібліотечно-інформаційної діяльності у цифровому світі, сучасні технологічні вимоги, потреби і побажання читачів та фахівців Бібліотеки. Технологія моделі порталу заснована на застосуванні динамічних баз даних, дає можливість розподіленого наповнення інформаційного контенту колективними зусиллями всіх підрозділів НБУВ. Вона передбачає функціонування на порталі автономних проблемно-тематичних веб-сайтів та їх інтеграції до цілісного інформаційного ресурсу НБУВ. Платформа відкрита до постійної гнучкої перебудови, тож робота над оптимізацією порталу не припиняється. Усі зауваження та пропозиції, що надходять від користувачів, розробники беруть до уваги. 
 
Дякуючи всім небайдужим за надані конструктивні пропозиції, Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського принагідно запрошує своїх користувачів і фахових працівників бібліотечно-інформаційної сфери до співпраці у справі поліпшення веб-порталу головної бібліотеки країни.
 
Зауваження, ідеї та пропозиції просимо надсилати на адресу НБУВ (library@nbuv.gov.ua) або публікувати у коментарях на офіційній сторінці Бібліотеки у мережі  Фейсбук.
 
                                                                                                                                               Прес-служба НБУВ

10 листопада – Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
 
Міжнародна ініціатива Всесвітнього дня науки
 
Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки (World Science Day) або більш офіційно — Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development).  Мета цієї акції – відновлення національних та міжнародних зобов'язань в галузі науки за мир і розвиток, а також наміри підкреслити відповідальне використання науки на благо суспільства. Водночас Всесвітній день науки за мир і розвиток спрямований на підвищення рівня поінформованості громадськості про важливість науки і ліквідацію розриву між наукою і суспільством. Цей день – ще й чудова нагода, аби вшановувати наукові традиції, популяризувати досягнення вчених, залучати молодь до світу науки.
 
Тема Всесвітнього дня науки в ім'я миру та розвитку 2014 року «Якісна наукова освіта: забезпечимо стійке майбутнє для всіх». Її ключові тези:
якісна наукова освіта розвиває допитливість з раннього віку
якісна наукова освіта використовує останні досягнення ІКТ
якісна освіта в галузі фундаментальних наук є ключовим фактором інновацій
якісна наукова освіта допомагає вирішити проблеми як світового, так і місцевого значення
якісна наукова освіта сприяє розширенню прав дівчаток
 
За інформацією офіційного сайту ЮНЕСКО проведення Всесвітнього дня науки було рекомендовано 1999 року на Всесвітній науковій конференції (нині – Всесвітній науковий форум, World Science Forum) у Будапешті, де була висловлена необхідність поглиблення взаємодії між наукою й суспільством. Офіційно Всесвітній день науки проголошено ЮНЕСКО на загальній конференції 2001 року. А вже наступного, 2002 року, свято було вперше відзначено на глобальному рівні і  відтоді широко відзначається в усьому світі. 
 
ЮНЕСКО щорічно проводить велику роботу з урядовими організаціями, науковими та навчальними колективами, населенням задля поширення знань про значення Всесвітнього дня науки. 
 
З-поміж традиційних святкових заходів на підтвердження важливої ролі науки в досягненні миру та розвитку – організація днів відкритих дверей, круглих столів та семінарів, відвідування музеїв і тематичних виставок з метою підкреслити вплив науки і технології на повсякденне життя; поширення у навчальних закладах, університетських містечках і місцевих громадських організаціях плакатів, які розповідають про Всесвітній день науки; відвідування загальноосвітніх шкіл і професійно-технічних закладів для проведення лекцій про науку та її роль у суспільстві.
Окрім цього, уряди деяких країн приурочують до Всесвітнього дня науки прийняття програм на підтримку науки та наукових ініціатив, розпочинають нові науково-технічні проекти спільно з науковими інституціями, школами та університетами.
 
Учасники відзначення Всесвітнього дня в ім'я миру та розвитку мають змогу поінформувати світову спільноту про організовані ними заходи та акції, опублікувавши відповідні матеріали на сайті Дня, а також завантажити та роздрукувати офіційний плакат для використання під час святкування.
 
Наукові установи України долучаються до відзначення Всесвітнього дня науки
 
Долучаючись  до міжнародної ініціативи Всесвітнього дня науки, Ради молодих учених відділень НАН України за підтримки вітчизняних університетів запланували низку комплексних науково-популярних заходів, основною метою яких є популяризація сучасної науки у суспільстві, ознайомлення широкого загалу відвідувачів з досягненнями українських науковців, створення позитивного іміджу вченого та зацікавлення дітей і молоді науковою роботою.   
 
Так, від 30 жовтня до 30 листопада в ТВК «Метроград», 12 квартал (Бесарабська площа, 2) відкрита  виставка наукової фотографії «Мистецтво науки», де експонуються унікальні роботи з дослідів українських вчених. 
 
Окрім цього, 8–9 листопада у містах Києві та Харкові  передбачено низку заходів для школярів старших класів і студентів вишів у рамках «Днів науки». У програмі заходів  – відвідання музеїв Київського Національного  університету імені Тараса Шевченка та оглядова екскурсія астрономічною обсерваторією закладу, ознайомлення з Головною астрономічною обсерваторією НАН України, демонстрація експериментів та читання лекцій вченими наукових установ НАН та університетів.
 
У рамках відзначення Всесвітнього дня науки заплановано низку заходів і в Національній бібліотеці України імені  В. І. Вернадського. Так, на базі Австрійської бібліотеки НБУВ незабаром відбудеться конференція «Віденський модерн і Український авангард», а фахівці культурно-просвітницького центру готують творчу зустріч із провідним співробітником Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського НАН України,  професором історії мистецтва Київської духовної академії, професором історії культури Українського вільного університету в Мюнхені Дмитром Степовиком.
 
Користуючись нагодою, щиросердно вітаємо зі святом усіх науковців, викладачів, майбутніх вчених – студентів та аспірантів! Зичимо нових творчих відкриттів заради миру і процвітання нашої незалежної України!
 
Корисні посиланння:
 
                                                                                                                                                 Прес-служба НБУВ
 

 

Додаткові матеріали: 

«Життєдайне джерело». Виставка з нагоди 280-річчя виходу першої книги в друкарні Почаївського Успенського монастиря

CDS/ISIS (Computer Documentation System / Integrated System Information Services) — пакет прикладних програм для побудови автоматизованих інформаційних систем бібліотек, архівів і музеїв

$
0
0

CDS/ISIS(Computer Documentation System / Integrated System Information Services)пакетприкладнихпрограмдляпобудовиавтоматизованихінформаційнихсистембібліотек,архівівімузеїв.РозробленаДжіампаолодельБіджовв 80-хрр.XXст.РозвиваєтьсяібезкоштовнорозповсюджуєтьсяЮНЕСКО.Маєверсіїдляроботипідуправлінням операційнихсистемDOS,WindowsіUnix.Функціонуєу локальнихі глобальнихкомп'ютернихмережах.Використовується20тис.організацій у90 країнах світу.

CDS/ISISє узагальненоюсистемоюдлявведення, зберіганняі пошукуінформації,керованоїза допомогоюменю,ірозробленоїспеціальнодлякомп'ютерноїобробкиструктурованихнечисловихбазданих.

Однимз головнихдосягнень,наданихзасобами системиє те,щоCDS/ISISздатнийманіпулюватинеобмеженою кількістюбазданих,кожназ яких можескладатися зрізнихелементівданих.КористувачCDS/ISISтакимчиномє вільнимвідвитрат нарозробку танаписаннякомп'ютернихпрограмкожного разу,коли новийпроектпотребує використаннясистемипошукуінформації.Хочадеякі можливостіCDS/ISISвимагаютьзнаньі досвіду роботи зкомп'ютеризованимисистемами,системаможебутивикористанатими, хто маємалийкомп'ютернийдосвід.

UNIFOR – мова форматування системи автоматизації бібліотек ІРБІС

$
0
0

Использование UNIFOR

UNIFOR имеет следующий синтаксис в языке форматирования (в полной или сокращённой форме):

&unifor(формат)
&uf(формат)

где:

    & – идентификатор вызова форматного выхода,
    unifor – имя форматного выхода (соответственно uf – сокращённое имя),
    формат – аргумент.

Рекомендуется использовать сокращённую форму вызова UNIFOR. Сокращённая форма по действию ничем не отличается от полной формы, зато позволяет сократить размер формата и повысить его читаемость.

Вид реализуемой функции определяется первыми символами строки, которая формируется в результате выполнения формата, передаваемого в качестве аргумента.
Передача параметров

Во многих функциях, которые позволяет реализовать форматный выход UNIFOR, для передачи параметра неизвестной длины используется уникальный разделитель. Значение параметра должно быть окружено таким уникальным разделителем слева и справа.

Например, если исходная строка

!AAAA!BBBB

то в качестве уникального разделителя выступает символ

!

значение параметра

AAAA

а оставшаяся часть исходной строки

BBBB

Перечень функций UNIFOR с примерами их применения
Функции для обработки строк
Обычные функции для обработки строк
Вернуть длину исходной строки – &uf('+95…

Вид функции: +95.

Назначение: Вернуть длину исходной строки.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+95<строка>

Вернуть часть строки – &uf('+96…

Вид функции: +96.

Назначение: Вернуть часть строки.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+96A*SSS.NNN#<строка>

где:

    A – направление: 0 – с начала строки; 1 – с конца;
    SSS – смещение;
    NNN – кол-во символов.

Примеры:

&uf('+960*0.4#'v100)
&uf('+960*5.4#'v100)
&uf('+961*0.4#'v100)

Вернуть заданную строку в нижнем регистре – &uf('Q…

Вид функции: Q.

Назначение: Вернуть заданную строку в нижнем регистре.

Формат (передаваемая строка):

Q<строка>

Примеры:

&unifor("Q"v200)

Вернуть заданную строку в верхнем регистре – &uf('+97…

Вид функции: +97.

Назначение: Вернуть заданную строку в верхнем регистре.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+97<строка>

Заменить в заданной строке один символ на другой – &uf('+98…

Вид функции: +98.

Назначение: Заменить в заданной строке один символ на другой (регистр учитывается).

Присутствует в версиях ИРБИС с 2007.2.

Формат (передаваемая строка):

+98ab<строка>

где:

    a – заменяемый символ;
    b – заменяющий символ.

Примеры:

В результате выполнения формата

&uf('+98 0',f(1,5,0))

получится значение

00001

Вернуть ANSI-символ с заданным кодом – &uf('+9F…

Вид функции: +9F.

Назначение: Вернуть ANSI-символ с заданным кодом.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2008.1.

Формат (передаваемая строка):

+9F<код>

Примеры:

Такой форматный выход может пригодиться, например, когда надо вывести в литерале символ, совпадающий с ограничителями литерала.

Для формата

'11111',&Uf('+9F39'),'22222'

результат расформатирования будет

11111'22222

Заменить в исходных данных некоторую заданную последовательность символов другой заданной последовательностью символов – &uf('+9I…

Вид функции: +9I.

Назначение: Заменить в исходных данных некоторую заданную последовательность символов другой заданной последовательностью символов.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2009.1.

Формат (передаваемая строка):

+9I!AAAA!/BBBB/<данные>

где АААА – последовательность символов, подлежащая замене; ВВВВ – заменяющая последовательность символов; символ ! – уникальный разделитель, отсутствующий в строке АААА; символ / – уникальный разделитель, отсутствующий в строке ВВВВ. ВВВВ может быть пустым значением, в этом случае последовательность АААА будет удаляться. Обрабатываются ВСЕ (а не только первое) вхождения АААА в исходные данные. В качестве разделителей можно использовать ТОЛЬКО символы стандартного набора (с кодом менее 128).
Найти подстроку – &uf('+9S…

Вид функции: +9S.

Назначение: Возвращает позицию первого символа найденного вхождения подстроки в исходную строку. Считается, что символы в строке нумеруются с 1. Если подстрока не найдена, то возвращает 0. Комментарий: следует отметить, что в функции Вернуть часть строки – &uf('+96… указывают смещение, а не позицию символа.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2013.1.

Формат (передаваемая строка):

+9S!подстрока!<исходная_строка>

где подстрока – подстрока, которую нужно найти; <исходная_строка> – исходная строка для поиска; символ ! – уникальный разделитель, отсутствующий в искомой подстроке.
Функции для работы со словами
Вернуть заданное количество слов с начала строки – &uf('E…

Вид функции: E.

Назначение: Вернуть заданное количество слов с начала строки.

Формат (передаваемая строка):

EN<строка>

где N – количество слов (одна цифра).

Примеры:

&unifor("E3"v200^a)

Вернуть часть строки, начиная со следующего слова после указанного и до конца строки – &uf('F…

Вид функции: F.

Назначение: Вернуть часть строки, начиная со следующего слова после указанного и до конца строки.

Формат (передаваемая строка):

FN<строка>

где N – количество слов (одна цифра).

Примеры:

&unifor("F3"v200^a)

Преобразовать заданную строку в список слов – &uf('+9G…

Вид функции: +9G.

Назначение: Преобразовать заданную строку в список слов.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2008.1.

Формат (передаваемая строка):

+9G<строка>

Границы слов определяются на основе таблицы алфавитных символов.
Дополнительные функции для обработки строк
Кодирование данных для представления в URL – &uf('+3E…

Вид функции: +3E.

Назначение: Кодирование данных для представления в URL.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+3E<данные>

Примеры:

&unifor('+3E',v1007)

Декодирование данных из URL – &uf('+3D…

Вид функции: +3D.

Назначение: Декодирование данных из URL.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+3D<данные>

Перевод знака + в %2B – &uf('+3+…

Вид функции: +3+.

Назначение: Перевод знака + в %2B.

Формат (передаваемая строка):

+3+<данные>

Кодирование строки в UTF-8 – &uf('+3U…

Вид функции: +3U.

Назначение: Кодирование строки в UTF-8.

Формат (передаваемая строка):

+3U<данные>

Декодирование строки из UTF-8 – &uf('+3W…

Вид функции: +3W.

Назначение: Декодирование строки из UTF-8.

Формат (передаваемая строка):

+3W<данные>

Транслитерация кириллических символов с помощью латиницы – &uf('T…

Вид функции: T.

Назначение: Транслитерация кириллических символов с помощью латиницы.

Формат (передаваемая строка):

TN<строка>

где N – вид таблицы транслитерации (0 или 1).

Примеры:

&unifor("T0"V200)

Вернуть часть строки до или начиная с заданного символа – &uf('G…

Вид функции: G.

Назначение: Вернуть часть строки до или начиная с заданного символа.

Формат (передаваемая строка):

GNA<строка>

где:

    N может принимать значения:
        0 (или A) – до заданного символа не включая его;
        1 (или B) – начиная с заданного символа;
        2 (или C) – после заданного символа;
        3 (или D) – после последнего вхождения заданного символа;
        4 (или E) – до последнего вхождения заданного символа (включая его).
    А – заданный символ. Символ обозначает самого себя, кроме # (обозначает любую цифру) и $ (обозначает любую букву).

Примеры:

&unifor("G0#"v700)
&unifor("G1-"v700^a)
&unifor("G2-"v700^a)

Пример получения ссылки на файл из подполя 952^U полнотекстовой БД для файлов, добавленных с разбиением и без
&uf('G0:',&uf('G4:',&uf('G2:',&uf('G2:',v952^U))))

Удалить двойные кавычки из заданной строки – &uf('9…

Вид функции: 9.

Назначение: Удалить двойные кавычки из заданной строки.

Формат (передаваемая строка):

9<исх.строка>

Примеры:

&unifor("9"v200^a)

Удаление из заданной строки фрагментов, выделенных угловыми скобками <> – &uf('X…

Вид функции: X.

Назначение: Удаление из заданной строки фрагментов, выделенных угловыми скобками <>.

Формат (передаваемая строка):

X<строка>

Примеры:

&unifor("X"v200)

Выводит нужную часть текста (до знака "=", или после него) в заголовках, описанных по принципу <NNN=KKK> – &uf('+S…

Вид функции: +S.

Назначение: Выводит нужную часть текста (до знака "=", или после него) в заголовках, описанных по принципу <NNN=KKK>.

Формат (передаваемая строка):

+SN[строка]

где N может принимать значения 0 для вывода текста после знака "=", и 1 для вывода текста перед знаком "=".

    Для книг, описанных «Под заглавием», которые начинаются с числительного, обозначенного цифрами, начальный элемент сортировки и авторский знак должны формироваться по словесному обозначению числительного. В связи с этим Пользователь должен ввести дополнительную разметку типа <NNN=Текст>, где «Текст», стоящий после знака «=», — это словесное значение числительного NNN, используемое взамен его для формирования авторского знака и/или в качестве начального элемента сортировки. Например, заглавие 1000 и одна ночь, размеченное как <1000=тысяча> и одна ночь, для формирования авторского знака и сортировки будет представлено как «тысяча и одна ночь», а для печати как «1000 и одна ночь».
    Для биографических и биобиблиографических изданий, описанных под заглавием, начинающимся с имени лица, которому оно посвящено, авторский знак и начальный элемент сортировки должны формироваться на фамилию. В связи с этим Пользователь также должен ввести дополнительную разметку типа <AAA=Текст>, где «Текст», стоя-щий после знака «=», — это фамилия, используемая (взамен части ААА) для формирования авторского знака и/или начального элемента сортировки. Например, заглавие Антон Павлович Чехов может быть размечено как <Антон Павлович Чехов=Чехов Антон Павлович> (в сортировку пойдет «Чехов Антон Павлович», на печать «Антон Павлович Чехов»). Заметим, что разметка типа <Антон=Чехов> Павлович Чехов даст правильный авторский знак (Чехов Павлович Чехов), но может дать ошибки в сортировке.

Примеры:

Пример входной строки:

<1=Первое> апреля

Примеры использования функции:

&uf('+s0'v200^a)
&uf('+s1'v200^a)

Пример расформатирования:

Первое апреля
1 апреля

Сравнить заданное значение с маской – &uf('=…

Вид функции: =.

Назначение: Возвращаемое значение: 1 – в случае положительного результата сравнения; 0 – в случае отрицательного.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2008.1.

Формат (передаваемая строка):

=!<маска>!<значение>

! – уникальный разделитель (может быть любым символом). Маска может содержать принятые символы маскирования * и ?. В общем случае маска может содержать несколько масок, отделенных друг от друга символом вертикальной черты |.
Преобразование строки, удваивающее обратный слэш, или обратное – &uf('+\…

Вид функции: +\.

Назначение: Преобразование строки, удваивающее обратный слэш, или обратное.

Формат (передаваемая строка):

+\N<строка>

где:

    N может принимать значения
        0 - удвоение знаков обратного слэш;
        1 - преобразование удвоенных знаков слэш в одинарные.

Примеры:

Результатом формата

&uf('+\0c:\example.txt')

будет строка

c:\\example.txt

Результатом формата

&uf('+\1c:\\example.txt')

будет строка

c:\example.txt

Усекает строку справа до точки. Используется для отсечения одного уровня в рубриках ГРНТИ – &uf('+R…

Вид функции: +R.

Назначение: Усечение кода рубрики в рубрикаторе ГРНТИ до вышестоящего.

Формат (передаваемая строка):

+\R<строка>

Примеры:

формат

&unifor("+R"v3)

исходная строка

02.61.45

результирующая строка

02.61

Преобразование римского числа в арабское – &uf('+9R…

Вид функции: +9R.

Назначение: Преобразование римского числа в арабское.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2011.1.

Формат (передаваемая строка):

+9R<римское_число>

Преобразование арабского числа в римское – &uf('+9X…

Вид функции: +9X.

Назначение: Преобразование арабского числа в римское.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2011.1.

Формат (передаваемая строка):

+9X<арабское_число>

Функции для работы с датой и временем
Выдача данных, связанных с датой и временем – &uf('3…

Вид функции: 3.

Назначение: Выдача данных, связанных с датой и временем.

Формат (передаваемая строка):

Имеются следующие подфункции:

    3 – выдать текущую дату в виде ГГГГММДД. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    30 – выдать текущий год в виде ГГГГ. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    31 – выдать текущий месяц в виде ММ (с лидирующим нулем). Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    32 – выдать текущий день в виде ДД (с лидирующим нулем). Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    33 – выдать текущий год в виде ГГ. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    34 – выдать текущий месяц в виде М (без лидирующего нуля). Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    35 – выдать текущий день в виде Д (без лидирующего нуля). Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    36MM – выдать по заданному номеру месяца его название на русском языке в именительном падеже. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    37MM – выдать по заданному номеру месяца его название на русском языке в родительном падеже. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    38MM – выдать по заданному номеру месяца его название на английском языке. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    39 – выдать текущее время. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    3А – выдать номер текущего дня от начала года. Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.
    3BГГГГММДД/ддд – прибавить/вычесть из заданной даты в виде ГГГГММДД заданное количество дней (ддд – может быть отрицательным) и вернуть полученную дату в виде ГГГГММДД. Присутствует в версиях ИРБИС с 2007.2.
    3СГГГГММДД/ГГГГММДД – вычесть из одной даты в виде ГГГГММДД другую дату в виде ГГГГММДД и вернуть разницу в виде количества дней. Присутствует в версиях ИРБИС с 2007.2.
    3JГГГГММДД – переводит заданную юлианскую дату ГГГГММДД в грегорианскую. Присутствует в версиях ИРБИС с 2009.1.

Примеры:

&unifor('36',&unifor('34'))

Вычесть из текущей даты сто дней:

&uf('3B',&uf('3'),'/-100')

Количество дней с 1 января 1900 года до сегодняшнего дня:

&uf('3С',&uf('3'),'/19000101')

Функции для работы с глобальными переменными

Дополнительно о глобальных переменных см. в подразделе Глобальные переменные статьи Язык форматирования системы ИРБИС.
Очистить (опустошить) все глобальные переменные – &uf('+7…

Вид функции: +7.

Назначение: Очистить (опустошить) все глобальные переменные.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7

Примеры:

&unifor('+7')

Чтение глобальной переменной – &uf('+7R…

Вид функции: +7R.

Назначение: Чтение глобальной переменной.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7RNNN,nnn

где:

    NNN – номер переменной.
    nnn – номер повторения. По умолчанию – номер текущего повторения в повторяющейся группе.

Эквивалентная конструкция языка форматирования GNNN.

Примеры:

&unifor('+7R100')

эквивалентная конструкция языка форматирования:

G100

Запись глобальной переменной – &uf('+7W…

Вид функции: +7W.

Назначение: Запись глобальной переменной.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7WNNN#SSSS

где:

    NNN – номер переменной;
    SSSS – список строк (результат расформатирования); каждая строка становится отдельным повторением.

Примеры:

&unifor('+7W100#',(v910/))

Добавление повторений глобальной переменной – &uf('+7U…

Вид функции: +7U.

Назначение: Добавление повторений глобальной переменной.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7UNNN#SSSS

где:

    NNN – номер переменной;
    SSSS – список строк (результат расформатирования); каждая строка становится отдельным повторением.

Логическое перемножение повторений двух переменных – &uf('+7M…

Вид функции: +7M.

Назначение: Логическое перемножение повторений двух переменных.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7MNNN#MMM

Результат перемножения записывается в первую переменную.
Логическое вычитание повторений двух переменных – &uf('+7S…

Вид функции: +7S.

Назначение: Логическое вычитание повторений двух переменных.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7SNNN#MMM

Результат вычитания записывается в первую переменную.
Логическое сложение повторений двух переменных – &uf('+7A…

Вид функции: +7A.

Назначение: Логическое сложение повторений двух переменных.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7ANNN#MMM

Результат сложения записывается в первую переменную.
Исключение неоригинальных повторений переменной – &uf('+7G…

Вид функции: +7G.

Назначение: Исключение неоригинальных повторений переменной.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7GNNN

Результат исключения записывается в ту же переменную.
Сортировка повторений переменной – &uf('+7T…

Вид функции: +7T.

Назначение: Сортировка повторений переменной.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+7TNNN

Результат сортировки записывается в ту же переменную.
Очистить (опустошить) все глобальные переменные – &uf('+1…

Вид функции: +1.

Назначение: Очистить (опустошить) все глобальные переменные.

Формат (передаваемая строка):

+1

Примеры:

&unifor('+1')

Чтение глобальных переменных – &uf('+1R…

Вид функции: +1R.

Назначение: Чтение глобальных переменных.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.

Формат (передаваемая строка):

+1RNNN,nnn

где:

    NNN – номер первой или единственной переменной, возможна конструкция *+-<число>. * – номер текущего повторения в повторяющейся группе.
    nnn – кол-во переменных (по умолчанию 1).

Примеры:

&unifor('+1R100,2')

Запись в глобальные переменные – &uf('+1W…

Вид функции: +1W.

Назначение: Запись в глобальные переменные.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.

Формат (передаваемая строка):

+1WNNN,MMM#SSSS

где:

    NNN – номер первой или единственной переменной, возможна конструкция *+-<число>. * – номер текущего повторения в повторяющейся группе.
    MMM – номер переменной для сохранения кол-ва записанных переменных (по умолчанию не используется).
    SSSS – список строк (результат расформатирования). Если задан MMM – каждая строка пишется в отдельную переменную, в противном случае все пишется в одну переменную.

Примеры:

&unifor('+1W100,0#',(v910/))

Групповая мультираскодировка переменных – &uf('+1K…

Вид функции: +1K.

Назначение: Групповая мультираскодировка переменных.

Формат (передаваемая строка):

+1K<MNU>|NNN,nnn

где:

    NNN – номер первой или единственной переменной.
    nnn – кол-во переменных (по умолчанию 1).

Примеры:

&unifor('+1Kmhr.mnu|100,10')

Перемножение двух списков (групп переменных) – &uf('+1M…

Вид функции: +1M.

Назначение: Перемножение двух списков (групп переменных).

Формат (передаваемая строка):

+1MNNN,nnn#MMM,mmm

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка переменных – &uf('+1K….
Вычитание списков (групп переменных) – &uf('+1S…

Вид функции: +1S.

Назначение: Вычитание списков (групп переменных).

Формат (передаваемая строка):

+1SNNN,nnn#MMM,mmm

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка переменных – &uf('+1K…
Сложение списков (групп переменных) – &uf('+1A…

Вид функции: +1A.

Назначение: Сложение списков (групп переменных).

Формат (передаваемая строка):

+1ANNN,nnn#MMM,mmm

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка переменных – &uf('+1K…
Исключение неоригинальных значений из группы переменных – &uf('+1G…

Вид функции: +1G.

Назначение: Исключение неоригинальных значений из группы переменных.

Формат (передаваемая строка):

+1GNNN,nnn

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка переменных – &uf('+1K…
Сортировка группы переменных – &uf('+1T…

Вид функции: +1T.

Назначение: Сортировка группы переменных.

Формат (передаваемая строка):

+1TNNN,nnn

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка переменных – &uf('+1K…
Групповая установка глобальных переменных – &uf('+99…

Вид функции: +99.

Назначение: Групповая установка глобальных переменных. Применяется для ИРБИС-Навигатора. Исходная строка закодирована с помощью URL-кодировки. После раскодировки рассматривается как список строк (аналогично TStringList.Text в Delphi). Каждая строка этого списка имеет структуру: NNN#<значение_глобальной_переменной_NNN><tt>.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+99

Функции для работы с базой данных
Выдать содержимое документа полностью в формате RTF – <tt>&uf('0…

Вид функции: 0.

Назначение: Выдать содержимое документа полностью (формат ALLl).

Формат (передаваемая строка):

0

Примеры:

&unifor('0')

Результат расформатирования:

\b #910/1:_\b0 ^YДА^PНЮАУ - каф. кримінального права\par \b #920/1:_\b0 ATHRA\par \b #210/1:_\b0 ^AТацій^BВ. Я.^GВасиль Якович^8ukr\par \b #710/1:_\b0 ^AТаций^BВ. Я.^GВасилий Яковлевич^8rus\par \b #907/1:_\b0 ^A20110301^B111\par \b #907/2:_\b0 ^A20110419^BZhukovskaya\par \b #710/2:_\b0 ^ATatsiy^BV.^8eng\par \b #907/3:_\b0 ^A20110421^BZhukovskaya\par \b #907/4:_\b0 ^A20111108^B111\par

Выдать содержимое документа полностью во внутреннем представлении – &uf('+0…

Вид функции: +0.

Назначение: Выдать содержимое документа полностью (формат ALLl).

Формат (передаваемая строка):

+0

Результат расформатирования:

0
2#0
0#1
910#^YДА^PНЮАУ - каф. кримінального права
920#ATHRA
210#^AТацій^BВ. Я.^GВасиль Якович^8ukr
710#^AТаций^BВ. Я.^GВасилий Яковлевич^8rus
907#^A20110301^B111
907#^A20110419^BZhukovskaya
710#^ATatsiy^BV.^8eng
907#^A20110421^BZhukovskaya
907#^A20111108^B111

Выдать количество повторений поля – &uf('+N…

Вид функции: +N.

Назначение: Выдать количество повторений поля, метка которого указана после идентификатора функции.

Формат (передаваемая строка): +N

Примеры:

&unifor('+N910')

Выдать заданное повторение поля – &uf('A…

Вид функции: A.

Назначение: Выдать заданное повторение поля.

Формат (передаваемая строка):

AV<tag>^<delim>*<offset>.<length>#<occur>

где:

    <tag> – метка поля;
    <delim> – разделитель подполя;
    <offset> – смещение;
    <length> – длина;
    <occur> – номер повторения.

Примеры:

&unifor('Av200#2')
&unifor('Av910^a#5')
&unifor('Av10^b*2.10#2')

Выдать заданное оригинальное повторение поля – &uf('P…

Вид функции: P.

Назначение: Выдать заданное оригинальное повторение поля.

Формат (передаваемая строка): см. формат для функции Выдать заданное повторение поля – &uf('A….

Примеры: см. примеры для функции Выдать заданное повторение поля – &uf('A….
Возвращает порядковый номер заданного поля в записи – &uf('+E…

Вид функции: +E.

Назначение: Возвращает порядковый номер заданного поля в записи. При отсутствии в записи заданного поля возвращается пустота.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2009.1.

Формат (передаваемая строка):

+Etag#occ

где:

    tag – метка поля;
    occ – номер повторения поля (по умолчанию – 1). Может принимать значение * – это означает номер текущего повторения в повторяющейся группе.

Раскодировка через справочник – &uf('K…

Вид функции: K.

Назначение: Возвращает значение из справочника, соответствующее переданному коду (иными словами, осуществляется раскодировка).

Формат (передаваемая строка):

K<имя_справочника><разделитель><исх_значение>

<разделитель> между <имя_справочника> и <исх_значение> может быть двух видов: \ - раскодировка с учетом регистра, ! - раскодировка без учета регистра.

Примеры:

&unifor("Kjz.mnu\"v101)
&uf('kFIO_SF.MNU!'&uf('av907^b#1'))

Вернуть параметр из INI-файла – &uf('I…

Вид функции: I.

Назначение: Вернуть параметр из INI-файла.

Формат (передаваемая строка):

I<SECTION>,<PAR_NAME>,<DE-FAULT_VALUE>

Примеры:

&unifor('IPRIVATE,NAME,NONAME')

Вернуть заданный подэлемент – &uf('1…

Вид функции: 1.

Назначение: Вернуть заданный подэлемент.

Формат (передаваемая строка):

1NCXY?V<tag>^<delim>*<offset>.<length>#<occur>

где:

    N – номер повторения подэлемента; если указана * – номер подэлемента совпадает со счетчиком повторяющейся группы.
    ХY – разделители между подэлементами.
    С – принимает значения: R – разделители справа от каждого подэлемента, кроме последнего; L – разделители слева от каждого подэлемента; D – каждый подэлемент заключен слева разделителем Х и справа – Y.
     ? – символ-разделитель.
    Остальные параметры аналогичны параметрам для функции Выдать заданное повторение поля – &uf('A….

Примеры:

(/&unifor('1*R; ?v910^h#1'))

Вернуть кол-во ссылок для заданного термина – &uf('J…

Вид функции: J.

Назначение: Вернуть кол-во ссылок для заданного термина.

Формат (передаваемая строка):

J<dbn>,<термин>

<dbn> – имя БД; по умолчанию используется текущая.

Примеры:

&unifor('JBOOK,',"A="v200^a)

Форматирование документа из другой БД – &uf('D…

Вид функции: D.

Назначение: Форматирование документа из другой БД (REF на другую БД – отношение «от одного к одному»).

Формат (передаваемая строка):

D<dbn>,<@mfn|/termin/>,<@имя_формата|формат|*>

Передаются три параметра, разделенные запятой:

    Первый – имя БД;
    Второй – или непосредственно MFN с предшествующим символом @ или термин, ссылающийся на документ (термин – заключается в ограничительные символы);
    Третий – или имя формата с предшествующим символом @ или непосредственно формат.

Если задается *, данные выводятся по прямой ссылке (метка поля, номер повторения).

Примеры:

&unifor('DBOOK,/K=AAA/,v200')

Расформатирование группы связанных документов из другой БД – &uf('7…

Вид функции: 7.

Назначение: Расформатирование группы связанных документов из другой БД (отношение «от одного к многим») Функция обеспечивает возможность связать запись с рядом других записей по какому бы то ни было общему признаку. К примеру, можно отобрать все записи с определенным заглавие, индексом УДК/ББК, ключевым словом..

Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.

Формат (передаваемая строка):

7<имя_БД>,</termin/>,<@имя_формата|формат|*>

где:

    имя_БД – имя базы данных, из которой будут браться связанные документы; по умолчанию используется текущая БД.
    /termin/ – ключевой термин, на основе которого отбираются связанные документы; термин заключается в уникальные ограничители (например. /), в качестве которых используется символ, не входящий (гарантированно) в термин.
    @имя_формата|формат|* – имя формата или формат в явном виде, в соответствии с которым будут расформатироваться связанные документы. Если задается имя формата, то он берется из директории БД, заданной параметром <имя_БД>. Если задается *, данные выводятся по прямой ссылке (метка поля, номер повторения).

Примеры:

&unifor('7TEST,',"/T="v200^a"/",',v903"\par "')

&uf(|7EK,!FAK=23.01!,&uf('av907^A#1'),&uf('6brief')/|d90),

Команда постредактуры: очистить результат расформатирования от двойных разделителей – &uf('!…

Вид функции: !.

Назначение: Команда постредактуры: очистить результат расформатирования от двойных разделителей (двойных точек или двойных конструкций <. – >). Имеет смысл использовать один раз в любом месте формата.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.

Формат (передаваемая строка):

!

Примеры:

&unifor('!')

Команда постредактуры: очистить результат расформатирования от RTF-конструкций – &uf('+F…

Вид функции: +F.

Назначение: Команда постредактуры: очистить результат расформатирования от RTF-конструкций. Имеет смысл использовать один раз в любом месте формата.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.

Формат (передаваемая строка):

+F

Примеры:

&unifor('+F')

Групповая мультираскодировка списка – &uf('+1O…

Вид функции: +1O.

Назначение: Групповая мультираскодировка списка.

Формат (передаваемая строка):

+1O<MNU>|SSSS

где:

    <MNU> имя справочника (с расширением).
    SSSS – список строк (результат расформатирования.

Примеры:

&unifor('+1Omhr.mnu|',(v910^m/))

Исключение неоригинальных значений из списка – &uf('+1I…

Вид функции: +1I.

Назначение: Исключение неоригинальных значений из списка.

Формат (передаваемая строка):

+1ISSSS

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка списка – &uf('+1O…
Сортировка списка – &uf('+1V…

Вид функции: +1V.

Назначение: Сортировка списка.

Формат (передаваемая строка):

+1VSSSS

где параметры аналогичны описанным для функции Групповая мультираскодировка списка – &uf('+1O…
Формирования ссылки (гиперссылки) – &uf('+I…

Вид функции: +I.

Назначение: Формирования ссылки (гиперссылки).

Присутствует в версиях ИРБИС с 2004.1.

Формат (передаваемая строка):

+I/содержание_ссылки/название_ссылки

/содержание_ссылки/ – внутренние данные ссылки, ограниченные уникальным разделителем. Имеют структуру

NNN,HHH,<параметры>

где:

    NNN – тип ссылки, возможные значения:
        0 – ссылки на внешние объекты;
        1 – ссылка на связанный документ (возможно в другой БД) – "от одного к одному";
        2 – ссылка на связанные документы (возможно в другой БД) – "от одного к многим";
    HHH – экранная подсказка, может иметь вид: @iii – где iii – номер текста в файле IRBISMSG.TXT, \text\ – собственно текст подсказки в уникальных ограничителях.

<параметры>:

    Для ссылок типа 0 представляет собой в общем виде URL внешнего объекта (в том числе – полный путь на файл).
    Для ссылок типа 1 и 2 <параметры> имеют следующую структуру:

имя_БД,имя_формата,termin

где:

    имя_БД – имя базы данных, из которой будут браться связанные документы; по умолчанию используется текущая БД.
    имя_формата – имя формата, в соответствии с которым будут расформатироваться связанные документы. (по умолчанию – используется оптимизированный формат).
    termin – ключевой термин, на основе которого отбираются (ищутся) связанные документы.

Примеры:

&unifor('+I?0,,'v951^i'?',v951^t,|INTERNET|n951^t)
&unifor(|+I?1,,,,I=|v421^w|?|,v421^a)

Выдать статус записи – &uf('+6…

Вид функции: +6.

Назначение: Выдать статус записи. Если запись логически удаленная, возвращается 0, в противном случае – 1.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+6

Примеры:

… if &unifor('+6')='0' then 'запись логически удаленная' fi …

Выдать имя базы данных – &uf('+D…

Вид функции: +D.

Назначение: Возвращает имя текущей базы данных.

Формат (передаваемая строка):

+D

Примеры:

… &unifor('+D') …

Вернуть количество записей в базе +1 – &uf('2…

Вид функции: 2.

Назначение: Возвращает количество записей в текущей базе данных, увеличенное на единицу. В общем случае параметр имеет вид 2N, где N - выводимое количество символов, обрезанное до необходимой длинны справа..

Формат (передаваемая строка):

Пример:

&unifor('2'),  &unifor('27')

Вернуть номер поколения ИРБИС – &uf('+9V…

Вид функции: +9V.

Назначение: Возвращает поколение системы, в которой осуществляется расформатирование. Может быть полезен при разработке единых форматов, которые по-разному выполняются в ИРБИС 32 и ИРБИС 64.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2011.1.

Формат (передаваемая строка):

+9V

который возвращает:

    32 – если форматирование выполняется в ИРБИС 32;
    64 – если в ИРБИС 64 (и ИРБИС 128).

Форматировать предыдущую копию текущей записи – &uf('4N…

Вид функции: 4N.

Назначение: Форматировать предыдущую копию текущей записи.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2011.1.

Формат (передаваемая строка):

4N,Format

где:

    N – номер копии (в обратном порядке, т.е. если N=1 – это один шаг назад, N=2 – два шага назад и т.д.). Может принимать значение * – это указывает на последнюю копию. Если N – пустое значение, то в случае повторяющейся группы в качестве значения N берется НОМЕР ТЕКУЩЕГО ПОВТОРЕНИЯ, в противном случае берется первая копия;
    Format – формат; может задаваться непосредственно или в виде @имя_формата.

Если не задается ни N ни Format, т.е. &unifor('4'), то возвращается количество предыдущих копий. Если запись не имеет предыдущих копий, то &unifor('4') возвращает 0, а все остальные конструкции &unifor('4...') возвращают пустоту.

Примеры:

&unifor('41,@brief')
(...&unifor('4,v200^a')...)
&unifor('4*,(v910/)')

Примечание: в связи с этим см. также новую команду глобальной корректировки – ВОССТАНОВИТЬ ПРЕДЫДУЩУЮ КОПИЮ.
Функции для работы с повторяющимися группами

Дополнительно о повторяющихся группах см. в подразделе Повторяющиеся группы статьи Язык форматирования системы ИРБИС.
Выдача метки, порядкового номера и значения поля в соответствии с индексом (номером повторения) повторяющейся группы – &uf('+4…

Вид функции: +4.

Назначение: Выдача метки, порядкового номера и значения поля в соответствии с индексом (номером повторения) повторяющейся группы.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+4XY

где:

    Х принимает три значения: T – выдать метку; F – выдать значение поле; N – выдать порядковый номер поля в записи (отличается от индекса повторения, если Y принимает значение 1);
    Y принимает значения: 0 – поля выдаются в порядке расположения в записи; 1 – поля выдаются в порядке возрастания меток (по умолчанию 0).

Примеры:

(…&unifor('+4T1'),'_'&unifor('+4N1'),': ', &unifor('+4F1'),'
'…)

Выдача элемента списка/справочника в соответствии с индексом (номером повторения) повторяющейся группы – &uf('+5…

Вид функции: +5.

Назначение: Выдача элемента списка/справочника в соответствии с индексом (номером повторения) повторяющейся группы.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2005.2.

Формат (передаваемая строка):

+5Х<имя_справочника/списка>

где Х принимает значения: Т – выдать значение; F – выдать пояснение (имеет смысл, если задается справочник, т.е. файл с расширением MNU).

Примеры:

…(…&unifor('+5Tfield.mnu'),'– ',&unifor('+5Ffield.mnu'),'
'…)

Вернуть номер текущего повторения в повторяющейся группе – &uf('+90…

Вид функции: +90.

Назначение: Вернуть номер текущего повторения в повторяющейся группе.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+90

Функции для работы с базой данных электронного каталога
Выдать библиографическую свертку документа – &uf('B…

Вид функции: B.

Назначение: Выдать библиографическую свертку документа.

Формат (передаваемая строка):

B

Примеры:

&unifor('B')

Контроль ISSN/ISBN – &uf('C…

Вид функции: C.

Назначение: Контроль ISSN/ISBN. Возвращаемое значение: 0 – при положительном результате, 1 – при отрицательном.

Формат (передаваемая строка):

С<ISSN/ISBN>

Примеры:

&unifor("C"v10^a)

Вернуть окончание термина – &uf('L…

Вид функции: L.

Назначение: Вернуть окончание термина.

Формат (передаваемая строка):

L<начало_термина>

Примеры:

&unifor("L"v101)

Кумуляция номеров журналов – &uf('U…

Вид функции: U.

Назначение: Кумуляция номеров журналов.

Формат (передаваемая строка):

U<strbase>,<stradd>

где:

    <strbase> – исходная кумулированная строка.
    <stradd> – кумулируемые номера.

Примеры:

&unifor("U"v909^h",12")

Декумуляция номеров журналов – &uf('V…

Вид функции: V.

Назначение: Декумуляция номеров журналов.

Формат (передаваемая строка):

V<strbase>

где: <strbase> – исходная строка для декумуляции.

Примеры:

&unifor("V"v909^h")

Контроль кумуляции – &uf('W…

Вид функции: W.

Назначение: Контроль кумуляции.

Формат (передаваемая строка):

W<strbadd>,<strbase>

где:

    <strbase> – исходная кумулированная строка.
    <stradd> – кумулируемый номер.

Возвращаемые значения:

    0 – если <stradd> не присутствует в <strbase>.
    1 – если <stradd> присутствует в <strbase>.

Примеры:

&unifor("W12,"v909^h)

Вывод сведений о всех экземплярах по всем местам хранения – &uf('O…

Вид функции: O.

Назначение: Вывод сведений о всех экземплярах по всем местам хранения.

Формат (передаваемая строка):

Пример:

&unifor('O')

Возвращает данные о всех свободных (не выданных) экземплярах по всем местах хранения – &uf('Y…

Вид функции: Y.

Назначение: Возвращает данные о всех свободных (не выданных) экземплярах по всем местах хранения.

Формат (передаваемая строка):

Пример:

&unifor('Y')

Функции для работы с файлами
Вернуть имя файла из заданного полного пути/имени – &uf('+91…

Вид функции: +91.

Назначение: Вернуть имя файла из заданного полного пути/имени.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+91

Вернуть путь из заданного полного пути/имени – &uf('+92…

Вид функции: +92.

Назначение: Вернуть путь из заданного полного пути/имени.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+92

Вернуть расширение из заданного полного пути/имени – &uf('+93…

Вид функции: +93.

Назначение: Вернуть расширение из заданного полного пути/имени.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+93

Вернуть имя диска из заданного полного пути/имени – &uf('+94…

Вид функции: +94.

Назначение: Вернуть имя диска из заданного полного пути/имени.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+94

Проверить наличие файла/корректность URL – &uf('+9L…

Вид функции: +9L.

Назначение: Проверить наличие файла/корректность URL.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2013.1.

Формат (передаваемая строка):

+9L<path>,<dbname>,<filename>

где:

    <path> – определяет путь к файлу и принимает значения: 0 – папка, в которой установлена серверная часть ИРБИС (<IRBIS_SERVER_ROOT>); 1 – общая директория баз данных (по умолчанию <IRBIS_SERVER_ROOT>\DATAI); 2,3,10 – папка БД <dbname>; 11 – абсолютный путь/URL.
    <dbname> – имя БД (имеет смысл только при path=2,3,10).
    <filename> – путь и имя файла или URL.

Функция возвращает: 0 – если файл отсутствует/некорректный URL; 1 – если файл присутствует/корректный URL.

Примеры:

&uf('+9L1,,\deposit\rksu.fst')
(....&uf('+9L10,',&uf('+D'),',',v951^A)....)

Вставить данные из заданного текстового файла – &uf('+9C…

Вид функции: +9C.

Назначение: Вставить данные из заданного текстового файла.

Формат (передаваемая строка):

+9С<path>,<dbname>,<filename>

где:

    <path> – определяет путь к файлу и принимает значения: 0 – основная директория системы (для ИРБИС32 – та, где находятся исполняемые модули; для ИРБИС64 – та, где находятся исполняемые модули сервера); 1 – общая директория баз данных (по умолчанию \DATAI); 10 – директория конкретной БД;
    <dbname> – имя БД (имеет смысл только при path=10). По умолчанию – предполагается текущая БД;
    <filename> – имя файла;

Вернуть размер файла в байтах. – &uf('+9A…

Вид функции: +9A.

Назначение: Вернуть размер файла в байтах..

Формат (передаваемая строка):

+9A

Сохранить заданный внутренний двоичный объект в заданном файле – &uf('+9D…

Вид функции: +9D.

Назначение: Сохранить заданный внутренний двоичный объект в заданном файле.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.2.

Формат (передаваемая строка):

+9DNN#<полный путь>

где NN – номер внутреннего двоичного объекта.
Представить заданный двоичный файл в кодированном виде – &uf('+9J…

Вид функции: +9J.

Назначение: Представить заданный двоичный файл в виде: ^A<тип_файла>^B<данные файла перекодированные на основе URLEncode>.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2010.1.

Формат (передаваемая строка):

+9J<полный путь и имя файла>

Имя файла может задаваться в виде маски, в этом случае использоваться будет первый найденный соответствующей маске файл.
Удалить заданный файл – &uf('+9K…

Вид функции: +9K.

Назначение: Удалить заданный файл. Если имя файла задано в виде маски, то удаляться будут все соответствующие маске файлы.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2010.1.

Формат (передаваемая строка):

+9K<полный путь и имя файла>

Функции, используемые только в глобальной корректировке
Размножение экземпляров – &uf('Z…

Вид функции: Z.

Назначение: Размножение экземпляров. Функция ничего не возвращает. Можно применять только в глобальной корректировке.

Формат (передаваемая строка):

Z

Примеры:

&unifor('Z')

Отсортировать повторения заданного поля – &uf('M…

Вид функции: M.

Назначение: Отсортировать повторения заданного поля (имеется в виду строковая сортировка) – функция ничего не возвращает. Можно применять только в глобальной корректировке.

Формат (передаваемая строка):

MX<tag>^<delims>

где:

    X – вид сортировки: I – по возрастанию; D – по убыванию.
    <tag> – метка поля.
    <delims> – разделители подполей, определяющих ключ сортировки.

Примеры:

&unifor('MI910^BD')

Выполнить внешнюю программу
Выполнить формат – &uf('6…

Вид функции: 6.

Назначение: Выполнить формат.

Формат (передаваемая строка):

6<имя файла формата>

где <имя файла формата> – имя файла формата, указывается без расширения. Файл формата будет найден по заданному имени, обязательному расширению .pft и местоположению: в папке базы данных, а если там нет, то в папке <IRBIS_SERVER_ROOT>\Deposit.

Альтернативным способом выполнения файла форматов является использование вложенных форматов.
Выполнить внешнее приложение – &uf('+2…

Вид функции: +2.

Назначение: Выполняет внешнее приложение. Всё, что после +2 – параметры командной строки..

Формат (передаваемая строка):

Примеры:

&unifor('+2cmd')

Вызвать функцию из внешней DLL – &uf('+8…

Вид функции: +8.

Назначение: Вызвать функцию из внешней DLL.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2006.1.

Формат (передаваемая строка):

+8<имя_DLL>,<имя_функции>,<передаваемые_данные>

Внешние функции должны ОБЯЗАТЕЛЬНО иметь следующую структуру:

    в случае Pascal

test_function1(buf1,buf2: Pchar; bufsize: integer): integer;

    в случае C

int test_function1(char *buf1, char *buf2, int bufsize)

где: buf1 – передаваемые данные (входные), buf2 – возвращаемые данные (выходные), bufsize – размер выходного буфера (buf2). В ИРБИС64 данные передаются и возвращаются в UTF8. Возврат функции: 0 – нормальное завершение; любое другое значение – ненормальное. В случае нестандартного вызова функций из DLL (по Pascal-правилам) надо указывать символ * перед именем DLL:

&unifor('+8*<имя_DLL>,<имя_функции>,....

Следует помнить, что имя функции в вызове надо указывать строго в соответствии с тем, как она экспортирована из DLL, большие и маленькие буквы различаются.

Примеры:

В вызываемую функцию передается заглавие:

&unifor('+8test_dll,test_function1,',v200^a)

Передаются повторения 910 поля:

(&unifor('+8test_dll,test_function2,',v910))

Передается вся текущая запись:

(&unifor('+8test_dll,test_function2,',&unifor('+0')))

Функции, не вошедшие в другие категории
Универсальный счетчик – &uf('S…

Вид функции: S.

Назначение: Универсальный счетчик.

Формат (передаваемая строка):

SN

где:

    N=0 – обнулить счетчик.
    N=1..9 – увеличить значение счетчика на со-отв. значение.
    N=A – вернуть значение счетчика – арабскими цифрами.
    N=X – вернуть значение счетчика – римскими цифрами.

Примеры:

&unifor('S0')
&unifor('S1')
&unifor('SA')

Генерация случайного числа – &uf('R…

Вид функции: R.

Назначение: Генерация случайного числа.

Формат (передаваемая строка):

RNN

где NN – кол-во знаков в случайном числе (по умолчанию – 6).

Примеры:

&unifor('R')
&unifor('R4')

Чистка данных от команд контекстного выделения – &uf('[…

Вид функции: [.

Назначение: Чистка данных от команд контекстного выделения.

Присутствует в версиях ИРБИС с 2008.1.

Формат (передаваемая строка):

[

Примеры:

&unifor('[')

Вывод количества документов, найденных во внешней базе по команде G.(команда возвращает строку RESULT=[кол-во найденных по запросу документов]) – &uf('+3G…

Вид функции: +3G.

Назначение: Вывод количества документов, найденных во внешней базе по команде G.(команда возвращает строку RESULT=[кол-во найденных по запросу документов]).

Формат (передаваемая строка):

+3G[URL к внешнему сайту WEB ИРБИС, с запросом G]

Расформатирует найденные по запросу записи. Если [количество выводимых записей]=0, то возвращает только количество найденных по запросу документов – &uf('+3S…

Вид функции: +3S.

Назначение: Расформатирует найденные по запросу записи. Если [количество выводимых записей]=0, то возвращает только количество найденных по запросу документов.

Формат (передаваемая строка):

+3S[имя базы],[количество выводимых записей],[ограничитель][формат][ограничитель],[формат или @имя файла с форматом]

Функция введена для оптимизации скорости проверки наличия текста в полнотекстовой базе данных – &uf('+3C…

Вид функции: +3C.

Назначение: Функция предназначена для обрезания перед помещением в словарь базы данных значения, формируемого путём соединения префикса TXT= и содержимого подполя ^B ссылки на текстовый файл полнотекстовой базы. Значение должно быть обрезано таким образом, чтобы сохранился номер страницы..

Формат (передаваемая строка):
Неописанные UNIFOR'ы
– &uf('Неописанный UNIFOR &unifor('11R^c?v210*2')…

Вид функции: Неописанный UNIFOR &unifor('11R^c?v210*2').

Назначение: .

Формат (передаваемая строка):

– &uf('Неописанный UNIFOR &umarci('1200#h#2')…

Вид функции: Неописанный UNIFOR &umarci('1200#h#2').

Назначение: .

Формат (передаваемая строка):

– &uf('Неописанный UNIFOR &umarci('2210#^c')…

Вид функции: Неописанный UNIFOR &umarci('2210#^c').

Назначение: .

Формат (передаваемая строка):

– &uf('Неописанный UNIFOR &umarci('3210#2#^c')…

Вид функции: Неописанный UNIFOR &umarci('3210#2#^c').

 

Online Web справка ИРБИС64

$
0
0

На данном этапе включены АРМы:

  • Администратор
  • Читатель
  • Каталогизатор + Инструкция Каталогизатора
  • Комплектатор + Инструкция Комплектатора
  • Инструкция Книгообеспеченность
  • Книговыдача
  • TCP/IP Сервер БД ИРБИС64

Бібліометрика української науки

$
0
0
Назва ЗМІ: 
Дзеркало тижня. Україна. № 41
Дата публікації: 
7 листопада 2014 р.
Леонід Костенко, завідувач відділу бібліометрії та наукометрії НБУВ, канд. техн. наук
 
Набирає гостроти дискусія про роль і місце науки в сучасному суспільстві. У колишньому СРСР результати досліджень у галузі природничих і технічних наук були затребувані військово-промисловим комплексом, а в галузі суспільних — ідеологічними структурами. Завдяки цьому питання належного фінансування досліджень не виникало. В Україні змістовна державна політика розвитку науки та освіти підмінена "оптимізаційними"заходами, орієнтованими на зменшення коштів, що виділяються на дослідження. Значною мірою причиною сформованої ситуації є відсутність конструктивного діалогу між науковою спільнотою, системою управління наукою та суспільством у цілому. Для налагодження діалогу вчені повинні надати суспільству прозору інформацію про стан науки, тенденції її розвитку та спроможність сприяти сталому розвитку економіки і вирішенню соціальних завдань. 
 
Не менш злободенними є й питання міжнародного рейтингу вітчизняних наукових установ та державних і приватних університетів, визнання результатів їхньої дослідницької діяльності та професійності викладацького складу. Насамперед ідеться про присутність України у світовій системі наукових комунікацій, представленість публікацій наших учених у професійних профільних виданнях. 
 
Створена фахівцями Національної бібліотеки України імені В. Вернадського інформаційно-аналітична система "Бібліометрика української науки"дає можливість отримати таку інформацію. Джерельна база системи — Google Scholar (науковий сегмент Інтернет-гіганту Google) та дані наукометричних платформ Scopus, Web of Science, Російський індекс наукового цитування. Основним джерелом є Google Scholar, що має найістотніше мовне, галузеве й географічне охоплення публікацій. У цій системі індексуються майже всі українські наукові журнали, тоді як у Scopus — менше 40. Слід додати, що бібліометричні показники Google Scholar як правило корелюються з показниками інших наукометричних платформ. При цьому в ній значення бібліометричних показників учених зазвичай будуть більшими, що пояснюються ширшим охопленням публікацій. Так, індекс Гірша h (h — кількість публікацій, на які є не менше h посилань) члена-кореспондента НАН України В. Гусиніна в системі Google Scholar становить 41, а в Scopus — 31. 
 
Сервіс Google Scholar "Бібліографічні посилання"дозволяє вченим оприлюднювати результати своїх інтелектуальних напрацювань у вигляді так званих бібліометричних портретів, де представлена сфера їхньої наукової діяльності, впорядковані списки публікацій, індекси та діаграма цитувань, коло наукових інтересів тощо. У цілому бібліометричний портрет можна розглядати як візитівку вченого в Інтернеті. Згаданий сервіс затребуваний — на жовтень 2014 р. з його використанням створено понад 3 000 портретів українських дослідників. Серед них і відомі всьому світові вчені: академіки В. Вернадський, М. Боголюбов, В. Глушков (їхні бібліометричні портрети створювали учні й послідовники), і початківці, які мають по кілька публікацій. Отже, вже тепер можна, у першому наближенні, отримати уявлення про науковий потенціал країни. Враховуючи усталену тенденцію до зростання кількості бібліометричних портретів учених, слід розраховувати на появу більш достовірної, в статистичному плані, картини стану науки. 
 
Оприлюднення результатів досліджень у вигляді бібліометричного портрета — це своєрідний звіт фахівця суспільству за надану можливість займатися науковою діяльністю. Тому створення таких портретів слід розглядати як обов'язок вченого. Зазначимо, що науковці МОН, МОЗ, НАН і НАПН України приділяють цьому питанню належну увагу, вчені ж аграрної, медичної і правової академій поки що пасивно ставляться до представлення свого доробку Інтернет-спільноті (вони створили менше 20 бібліометричних портретів). 
 
 
Система "Бібліометрика української науки"дає суспільству комплексну картину стану вітчизняного наукового середовища, розкриває його галузеву, регіональну та відомчу структуру. Ці можливості забезпечує розроблений програмний інструментарій, що здійснює статистичну обробку даних з бібліометричних портретів для одержання різних аналітичних матеріалів. Для прикладу наведемо отриманий у системі розподіл вітчизняних учених за галузями знань.
 
 
Діаграма 1 свідчить про значну перевагу спеціалістів економічного профілю — їх удвічі більше, ніж науковців з інженерної справи (машинознавців, енергетиків, будівельників). Аналіз сукупності бібліометричних портретів економістів показує, що більшість їх створено науково-педагогічними працівниками вищих навчальних закладів. Така картина обумовлена, зокрема, усталеною тенденцією до розширення економічних інститутів, факультетів і кафедр навіть у технічних університетах. Вважаємо, що МОН України має звернути увагу на цю диспропорцію, оскільки чимало новоспечених "менеджерів"не зможуть працювати за набутою спеціальністю. 
 
 
"Бібліометрика української науки"дозволяє порівняти результативність дослідницької діяльності не лише осіб, а й інституцій. Нижче наведено Топ 10 установ за кількістю вчених з високим індексом цитування (див. діаграму 2). Серед них 8 інститутів НАН України і 2 університети: Київський національний університет імені Т. Шевченка та Харківський національний університет ім. В. Каразіна. Такий результат очікуваний — наукові школи формуються кількома поколіннями дослідників і не можуть виникнути в новостворених установах, навіть попри значні інвестиції в їх інфраструктуру. 
 
За аналогією з бібліометричними портретами вчених створюються профілі наукових журналів — це один із перших кроків на шляху покращення їх видимості в Інтернеті. Найвищі бібліометричні показники серед українських періодичних видань має заснований Інститутом математики НАН України міжнародний електронний журнал "SIGMA. Symmetry, Integrability and Geometry: Methods and Applications" ("Симетрія, інтегрованість і геометрія: методи та застосування"). 
 
Високий рейтинг цього журналу визначається насамперед теоретичним рівнем публікацій і авторитетною міжнародною редколегією. Крім того, цьому сприяє наявність близько 20 сайтів-дзеркал журналу в різних країнах світу та включення метаданих статей до 9 світових наукометричних систем, серед яких Web of Science та Scopus. Останнім часом багато говорять про необхідність публікуватися в закордонних часописах, оскільки вітчизняні є начебто другосортними. Інститут математики показав, що й українські періодичні видання можна довести до такого рівня, коли іноземні вчені вважатимуть за честь у них публікуватися. 
 
Сьогодні в Україні низка редакцій наукових часописів реалізують заходи з підвищення своїх бібліометричних показників. Можна відзначити, наприклад, "Східно-Європейський журнал передових технологій" (Харків). Він має сайт з англомовним інтерфейсом, метадані його статей включено до понад 10 загальнодоступних міжнародних наукометричних баз і репозитаріїв. Журнал стабільно входить до Топ 100 українських наукових часописів, за даними Google Scholar. Очевидно, що наступний крок редакції видання — ініціювання його включення до комерційних наукометричних систем. Таку послідовну політику підвищення рейтингу журналу можна рекомендувати й редакціям інших часописів. Вони мають спочатку забезпечити їх включення до низки загальнодоступних світових науково-інформаційних систем, а надалі ставити завдання про входження на безоплатній основі до комерційних наукометричних систем. 
 
Слід зазначити, що в Україні існує 2,2 тис. наукових фахових видань. Така їх кількість видається надмірною. Наприклад, у Польщі, за даними системи "Index Copernicus", — 1,3 тис., в Росії, згідно з "Російським індексом наукового цитування", — 2,2 тис. Можливо, не варто перереєстровувати ті фахові видання, які мають нульові бібліометричні показники за останні 5 років. 
 
"Бібліометрика української науки"— проект, який розвивається за безпосередньої участі наукової спільноти. Віддзеркалення інтелектуального потенціалу вітчизняного дослідницького середовища забезпечується в цьому проекті інтернет-візитівками вчених — бібліометричними портретами. Подальший розвиток робіт забезпечуватиме активізація створення цих візитівок, оскільки оприлюднення результатів досліджень учених в Інтернеті сьогодні розглядається як невід'ємний елемент їхньої професійної діяльності. За таких умов "Бібліометрика української науки"стане загальнодержавною системою моніторингу та відстеження тенденцій розвитку вітчизняної науки, джерельною базою для отримання даних при експертному оцінюванні результативності науковців і дослідницьких колективів.
 
Фотоматеріали: 

Щодо надання доступу до приміщення 20-го поверху книгосховища Бібліотеки

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
Днями користувачі сторінки Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у соціальній мережі «Фейсбук» порушили питання щодо закритого вже кілька років книгосховища із періодичними виданнями, розміщеного на 20-му поверсі Бібліотеки.
 
Щодо цього повідомляємо наступне.
 
У зв’язку з розслідуванням кримінального провадження за фактом загибелі технічних працівників Національної бібліотеки імені В. І. Вернадського, приміщення книгосховища 20-поверху (м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 3) закрите для використання з 29 жовтня 2010 року.
 
З клопотаннями про надання доступу та використання за призначенням приміщення цього поверху, де розміщено понад 410 тис. одиниць зберігання бібліотечного фонду, адміністрація Бібліотеки неодноразово зверталася до відповідних слідчих органів. 
 
У відповідь Голосіївське РУ ГУ МВС України в місті Києві листом від 24 вересня 2014 р. повідомило про неможливість надання доступу до книгосховища  20-го поверху НБУВ до завершення досудового слідства, через ймовірність проведення слідчих дій у цьому приміщенні. 
 
Прес-служба НБУВ
 

Міжнародна конференція «Віденський модерн / Український авангард»

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
Дата події: 
Четвер, Листопад 20, 2014до П'ятниця, Листопад 21, 2014
Internationale Konferenz
"Wiener Moderne / Ukrainische Avantgarde",
20.-21.11.2014
 
Die Konferenz wird von der Österreich-Bibliothek Kiew, der Vernadskyj-Nationalbibliothek der Ukraine, dem Österreichischen Kulturforum in Kiew, der Nationalen-Taras-Schewtschenko-Universität Kiew organisiert.
Vom 20. bis 21. November 2014 findet an der Vernadskyj-Nationalbibliothek der Ukraine,  Filiale Nr.1, Volodymyrska-Straße, 62 eine internationale Konferenz zum Thema "Wiener Moderne / Ukrainische Avantgarde" statt.
 
Der Ausbruch des Ersten Weltkriegs hatte in Europa nicht nur politische Auswirkungen, sondern führte zugleich auch in der Literatur und der Kunst zu einem Epochenbruch, der alle Bereiche des kulturellen und gesellschaftlichen Lebens betraf. Während die "Wiener Moderne" im Kontext dieser Ereignisse ihr Ende fand, erlebte die ukrainische Kultur im Rahmen der Avantgarde eine ganz spezifische Form der "Wiedergeburt".
 
Den beiden für die jeweilige Kultur ganz eigenen Strömungen war neben der Relevanz künstlerischer und literarischer Positionen auch die medienübergreifende Ausrichtung gemein, was sich sowohl in der Literatur als auch in der bildenden und darstellenden Kunst, Muzik, Architektur, sowie im Bereich der Buchgraphik. Beide Strömungen halten ein vielschichtiges Spektrum an Material bereit, dessen Untersuchung zum Verstehen der künstlerischen und ästhetischen Erscheinungen unmittelbar vor sowie nach dem Ersten Weltkrieg beitragen soll. 
 
Die Konferenz soll dem wissenschaftlichen Austausch sowie der Präsentation aktueller Forschungsergebnisse zu beiden Strömungen in einem interdisziplinären Rahmen dienen und die beiden Erscheinungen, die ihrerseits in ihrem Wirkungsbereich jeweils ein ganz spezielles kulturelles Phänomen repräsentieren, mit Fokus auf Intermedialität, Interdisziplinarität und programmatische Texte, gegenüberstellen. 
 
ExpertInnen aus der Literaturwissenschaft, der Kunstgeschichte, der Theater- sowie Musikwissenschaft, der Kulturwissenschaft sowie aus angrenzenden Bereichen möchten wir einladen, ihre aktuellen Forschungen zur Wiener Moderne und zur Ukrainischen Avantgarde zu präsentieren und über Anknüpfungspunkte zu diskutieren. Geplant sind jeweils 30-minütige Vorträge in deutscher, ukrainischer, russischer oder englischer Sprache.
 
Die Publikation eines Tagungsbandes ist geplant.
 
Міжнародна конференція
«Віденський модерн / Український авангард», 
20–21.11.2014
 
Організатори конференції:Австрійська бібліотека при Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, Австрійський культурний форум у м. Києві, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, OeAD-лекторат у Києві. 
 
 20–21 листопада 2014 року у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, філія 1, вул. Володимирська, 62 відбудеться міжнародна конференція на тему «Віденський модерн/ Український авангард».
 
Спалах Першої світової війни у Європі мав не лише політичні наслідки, а й призвів до епохального зламу в літературі та мистецтві, що зачепив усі сфери культурного та суспільного життя. У той час, як у контексті цих подій «Віденський модерн» вже занепадав, українська культура Авангарду пережила своєрідну форму «відродження». 
 
Обидва зазначені феномени мали окрім значних культурних та літературних вимірів, також інформативне спрямування, що знайшло відображення в образотворчому та сценічному мистецтві, музиці, архітектурі, а також у сфері книжкової графіки. Обидві течії породили багатогранний спектр мистецьких творів, висвітлення яких сприятиме кращому художньо-естетичному розумінню культурологічних явищ до і після Першої світової війни.
 
Конференція сприятиме науковому обміну, ознайомленню з новітніми дослідженнями обох ідейно-естетичних явищ у міждисциплінарних вимірах, з наголошенням на інтермедійності та текстах програмного характеру.
 
Ми прагнемо залучити кращих фахівців у галузі літературознавства, історії мистецтва, театру та музики, культурології з метою презентації актуальних досліджень Віденського модерну та Українського авангарду та проведення наукової дискусії щодо їх спільних рис. Заплановано 30-хвилинні виступи німецькою, українською, російською та англійською мовами. 
 
Доповіді, виголошені на конференції, планується видати окремим збірником.

ЮНЕСКО відкрила Всесвітню наукову бібліотеку

$
0
0
Поділитися: 
Share page with AddThis
10 листопада 2014 року, у Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку,  ЮНЕСКО відкрила Всесвітню наукову бібліотеку (World Library of Science) – розроблений у співпраці з Nature і Roche новий безкоштовний науково-освітній онлайн-ресурс, що базується на ідеї рівного доступу глобальних  користувачів до змісту освіти і наукових знань.  
 
За інформацією офіційного сайту ЮНЕСКО, Всесвітня наукова бібліотека – це динамічний інтерактивний ресурс, що  має на меті забезпечити доступ майбутніх поколінь вчених до найактуальнішої  наукової інформації та освітніх ресурсів. Вона безкоштовно пропонує студентам і викладачам університетів, науковим працівникам численні високоякісні наукові матеріали, бібліотеку статей, книжок, а також цифрових інструментів, які підтримують створення інтернет-спільнот. 
 
Створюючи для користувачів у всьому світі рівні умови доступу до світових наукових  ресурсів, проект World Library of Science  у такий спосіб сприятиме  підвищенню якості освіти і науки, ефективному використанню відкритих освітніх ресурсів, формуванню спільнот студентів і викладачів. Водночас, Всесвітня наукова бібліотека покликана стати не лише сховищем накопичених людством знань, а й онлайн-майданчиком для вчених і тих, хто хотів би долучитися до світу науки.
 
Кожен охочий може отримати доступ до бібліотеки, аби скористатися її ресурсами, персоналізувати свій досвід навчання, відвідати лекції, об’єднатися в групи, влаштувати наукові дискусії, співпрацювати з іншими, досліджуючи наукові поняття і т. ін. 
 
За словами генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової, Всесвітня наукова бібліотека ЮНЕСКО є чудовим і захопливим новим інструментом, який допоможе забезпечити доступ до якісної наукової освіти не лише студентам, а й фахівцям з освітнього менеджменту і викладачам, незалежно від того, де і в яких економічних умовах вони перебувають.
 
Корисні посилання:
 
Прес-служба НБУВ
за матеріалами  сайту ЮНЕСКО
 

Науково-видавнича діяльність

Відділ національної бібліографії

Аспірантура, докторантура

Наукові конференції


Матеріали конференцій, тези доповідей

Наукові публікації співробітників

Відділ програмно-технологічного забезпечення комп'ютерних мереж

Архів науково-довідкових видань

Пошук інформації в Google

$
0
0

1.Якзнайтиточнуфразуабоформуслова

Для того, щоб знайти точну фразу або форму слова використовуються лапки "". Візьміть фразу або слово у лапки, і Google шукатиме веб-сторінки, де є точно наведена фраза (форма слова).

Наприклад: "Історія бібліотечної справи"

2.Якзнайтицитату, вякійпропущенослово

Якщо ви забули слово у цитаті візьміть всю цитату у лапки і замість забутого слова поставте зірочку *. Цитата знайдеться разом з забутим словом.

Наприклад: "Бережіть час - це *, з якої виткане життя"

3.Якзнайтибудь-які ізмножинислів

Перерахуйте всі варіанти через вертикальну риску: |. Google шукатиме документи з будь-яким із цих слів.

Наприклад: книги|журнали |газети

4.Якзнайтисловаумежаходного речення

Для цього використовується оператор «амперсанд» - &. Якщо з'єднати слова амперсандом, Google знайде документи, де ці слова зустрічаються в одному реченні.

Наприклад: ТарасШевченко&Київ

5. Якзнайтидокумент, який міститьзадане слово

Перед заданим словом необхідно поставити знак плюс (без проміжку перед словом). До запиту можна включити декілька обов'язкових слів.

Наприклад: Тарас Шевченко +музей

6.Яквиключитизадане слово з пошуку

Перед заданим словом необхідно поставити знак мінус (без проміжку перед словом). Із запиту можна виключити декілька заданих слів.

Наприклад: мова - програмування

7.Якшукатиназаданомусайті

Для цього використовується оператор site, двокрапка і назва сайта.

Наприклад: Конституція Україниsite: rada.gov.ua

8.Якшукатидокументизаданогоформату

Для цього використовується оператор mime, двокрапка і формат документа.

Наприклад: інформатизація бібліотек mime: pdf

9.Якшукати документи заданою мовою

Для цього використовується оператор lang, двокрапка і код мови (українська - uk, англійська - en).

Наприклад: Київ lang:uk

11.Як знайти значенняслова

Для цього використовується оператор define, двокрапка і слово.

наприклад: define: Україна

12.Як знайти зворотніпосилання на сайт

Для цього використовується оператор links, двокрапка і назва сайта.

Наприклад: links: nbuv.gov.ua

13. Точний часу заданому місті

Введіть у рядок пошуку запит: «час» і «місто».

Наприклад: часКиїв

14.Калькулятор

Введіть у рядок пошуку числа і формулу.

Наприклад: (68+92)/3

15.Прогнозпогодиумісті

Введіть у рядок пошуку запит: «погода» і «місто».

Наприклад: погода Київ

16.Перекладач

Введіть у рядок пошуку запит. Translate слово into мова.

Наприклад: translateкаталог into english

Viewing all 1373 articles
Browse latest View live