Наукові співробітники
Національна бібліографія в електронну еру
Видання «Національна бібліографія в електронну еру»англійськоюмовою вийшлоу серіїпублікаційІФЛАз організації бібліографічноїроботи у 2009році.Наразі Секціяз бібліографіїІФЛАготуєоновленийваріантцього видання,якийбуденазиватися«Оптимальнийдосвіддлянаціональнихбібліографічнихагентстввелектроннуеру» («Best Practice for National Bibliographic Agencies in the Digital Age»).
НасайтіІФЛАрозміщенаросійськомовнаелектроннаверсія виданняІФЛА«Національнабібліографіявелектроннуеру:настановита нові напрямкирозвитку»,переклад якоїпідготувалаН.К.Лелікова,членПостійногокомітетуСекціїз бібліографіїІФЛА.
УКРМАРК. Національний формат представлення бібліографічних даних (проект)
Національний формат представлення бібліографічних данихрозроблявся міжвідомчою робочою групою фахівців Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (Національна академія наук України), Національної парламентської бібліотеки України (Міністерство культури і мистецтв України) та Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (Міністерство освіти і науки України) в рамках договору про інформаційну співпрацю за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".
Призначення Формату:
забезпечення комп'ютерної каталогізації документів;
забезпечення обміну бібліографічними даними;
забезпечення розробки сумісних внутрішніх форматів інформаційних систем бібліотек та інших бібліографічних установ України.
Формат містить пакет документів у складі:
Формат представлення бібліографічних записів для всіх видів документів;
Формат представлення авторитетних записів;
Формат представлення класифікаційних даних;
Інструктивно-методичні матеріали для комп'ютерної каталогізації спецвидів видань.
20-23 жовтня директор Бібліотеки ім. Врублевських д-р Сігітас Нарбутас, заступник директора д-р Рима Ціценєне і вчений секретар Леокадія Кайрялене побували з візитом у Києві.
Nota bene. 9 струн бандури Миколи Глека
У нашому відділізберігається чимало скарбів, що виявляються унікальними зразками українського, та навіть світового мистецтва. Так, нещодавно, відреставрували дивне нотне видання – на титульному аркуші значилась назва: «9 струн бандури люду козако-руського і його вкраїн. Струна 3-я». Примітка про композитора наступна – «вистачино працею Миколи Глека». І далі доволі незрозуміле на перший погляд «у ралець», що насправді означає у подарунок п-ні В. Сушко.
Час видання встановлено за особливостями паперу, зовнішнім оформленням, способом друку, а підтверджено відомостями з біографічної статті про автора у Вікіпедії, там повідомляється про 1863. Зазначимо, що й у інших енциклопедичних виданнях також вказується ця дата. Містом видавництва зазначено Брýсел’ (Брюсель), що лише каталізувало зацікавленість щодо особливого екземпляру та бажання з’ясувати, що ж за цим криється.
Як виявилось, широких відомостей про автора майже немає – ні в різноманітних енциклопедіях, ні на теренах інтернет-простору. Все, що дізнаємося про нього – це те, що справжнє ім’я Миколи Глека – Микола Олексійович Гатцук, в інших джерелах трапляються варіанти псевдоніму – Микола Гаццук та Микола Куций. Років життя не подає жоден з дослідників. Про самого композитора розповсюджується наступна інформація (також не видозмінена в жодному з знайдених джерел). Микола Гатцук був відомим українським фольклористом, мовознавцем та письменником другої половини XIX століття. Про його композиторський доробок відомості відсутні, та в переліку праць зазначено, що він видав збірники:
«Ужинок рідного поля» (1857), в якому вміщено українські пісні, думи, приказки та прислів'я;
«Дев’ять струн української бандури» (1863), де подано українські пісні з нотами.
Також Микола Гатцук славиться створенням одного з перших українських букварів — «Українська абетка», де серед інших матеріалів знаходимо українські думи про Хвеська Ганжу Андибера, про смерть козака- бандуриста, про бідну вдову, про сестру та брата, українські прислів'я, приказки, колядки тощо. Під впливом української народної пісні митець створив у 1907 році драму «Оксана» (про наявні примірники в бібліотеках не згадується).
Та звернемо увагу на інший, не менш важливий вектор його діяльності. Микола Гатцук досліджував питання українського правопису. В своїй статті «Про правописи, заявлені українськими письменниками з 1834 року по 1861 р.» («Основа», 1862, № 7) мовознавець охарактеризував існуючі системи українського правопису за розробками Михайла Максимовича, Левка Боровиковського, Амвросія Метлинського, Пантелеймона Куліша та ін. Михайло Максимович відстоював етимологічний правопис з використанням діакретичних знаків для відтворення української вимови. Спробу наблизити українське письмо до фонетичного зробив Пантелеймон Куліш у виданні «Записки о Южной Руси» (1856) та в «граматці» (1857). Головною метою розробок Гатцука була фонетизація українського правопису.
У книжці «Ужинок рідного пол’а», яку він опублікував під іменем М. Куций, вчений фактично застосував фонетичну транскрипцію з великою кількістю надрядкових знаків при відповідних буквах – крапок, рисок, дужечок, наголосів та ін.
Наведемо невеличкий уривок як приклад:
Ŏколиб нε ц’а важка скрута татарс’кого лиха, миб ўже здаўнаб мали своу рідну моўу, пис’мєнє і достоту °вироблєну; св’атоблиўε °слово Божε і ỏго заповіт вірісне кожнй-б тамиу; і нε було б ўнεвічинε ріднε слоўо; миб тоді мали своỷ Літεратуру, своỷ осноўу а’сного жит’а’.
Зауважимо, що і в нашому нотному виданні текст подається за правописом Гатцука. Нажаль, він не набув популярності та розповсюдження, більш того, його визнали доволі дивним та незручним для повсякденного використання. Як бачимо, талановита постать Миколи Гатцука яскраво врізалася в історичне минуле нашої країни, навдивовижу, що сьогодні ми не маємо відомостей навіть про місце його проживання та бодай років життя.
Повертаючись до головної мети нашого звернення – нотного видання «9 струн бандури люду козако-руського і його вкраїн. Струна 3-я», логічно уявити, що публікація входила до загальної збірки українських пісень з нотами «Дев’ять струн української бандури».
Зауважимо, що з 9 струн, тобто випусків, до сьогодні віднайдена лише Третя струна. Відомостей про існування взагалі, чи бодай збереження інших струн-випусків, немає. Цікаво, що на титульному аркуші вказана назва «9 струн бандури», в той час як усі інші дослідники подають «української». Нажаль, не маючи в якості доказів жодного іншого видання цих струн, важко стверджувати про «авторство» помилки – чи то науковців, чи видавництва. Несподівано, що ці ноти призначені не для бандури, а для співу у супроводі фортепіано. Фактично, це обробки українських народних пісень.
В третьому випуску всього чотири пісні: «Ясен», «Морізенко», «Розмова» та «Вичванка».
Наостанок, запрошуємо всіх зацікавлених завітати до нашої читальної зали та потримати у руках дійсно детективний екземпляр. Можливо, єдиний у світі, що зберігся сьогодні.
СОУ НАН 73.1-001:2011. Організація і проведення науково-дослідних робіт. Стандарт НАН України
У новій редакції цього стандарту користувач знайде відповіді і практичні поради стосовно організації науково-дослідних робіт ; розроблення документації, що створюється у процесі виконання НДР ; підготування звіту про НДР та його експертизи ; оформлення реєстраційних, облікових і звітних документів на завершену НДР тощо.
Семінар «Наукометрія у фундаментальних та прикладних дослідженнях» (м. Київ, НБУВ, 20.11.2014)
ПРЕС-РЕЛІЗ міжнародної конференції «Віденський модерн / Український авангард»
Виставка плаката до Дня Гідності і Свободи
"Зелена"економіка - економіка майбутнього
Призначення огляду – ознайомлення широкого кола споживачів інформації з актуальними питаннями, які розкривають проблеми розвитку “зеленої економіки” як нового напрямку в світовій економічної діяльності, що пов’язаний з виробництвом, розподілом, споживанням товарів і послуг на основі гармонійного використання нових інноваційних технологій та природного середовища. “Зелена економіка” визначається Програмою Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП) як економіка, орієнтована на поліпшення добробуту людства та соціальну рівність через істотне скорочення ризиків від зміни навколишнього середовища і нестачі екологічних ресурсів.
Новий науковий реферативний огляд
Відділ технологій дистанційного обслуговування підготував ще один науковий реферативний огляд: "Зелена"економіка - економіка майбутнього".
Ознайомитися з ним можна за наступним посиланням:
http://nbuv.gov.ua/node/1819.
Призначення огляду – ознайомлення широкого кола споживачів інформації з актуальними питаннями, які розкривають проблеми розвитку “зеленої економіки” як нового напрямку у світовій економічної діяльності, що пов’язаний з виробництвом, розподілом, споживанням товарів і послуг на основі гармонійного використання нових інноваційних технологій та природного середовища.
Ми сподіваємось, що ця інформація стане вам у нагоді.
Відділ технологій дистанційного обслуговування
Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського за підтримки aсоціації «Iнформатіо-Консорціум» надає тестовий доступ до електронних ресурсів БД JSTOR
Ключові проблеми розвитку колекцій електронних ресурсів : настанови для бібліотек
Настановиприсвяченоактуальній проблемікомплектуванняфондівбібліотекелектроннимиресурсами(ЕР),якіу сучаснихумовах набуваютьвсебільшого значення у формуванніресурсноїбазибібліотек.Документрозглядаєключовіпроблеми роботи зелектроннимиресурсами:розробкуполітикикомплектуванняЕР;відбірта оцінкуЕРдлявключеннядобібліотечнихфондыв(колекцій);ліцензуванняЕР;аналізвикористанняЕРівідновленняпідпискинанихабо відмова відпідписки.Документвключає такожглосарій, що міститьвизначенняосновнихтермінів, які використовуютьсяу тексті.Настановирекомендуютьсяширокому колуфахівцівбібліотечної справи;основнацільовааудиторія- співробітникибібліотек,які займаютьсяпроблемамикомплектуваннябібліотечнихфондів.
Товариство «Знання» України запрошує відвідати виставку «Завжди сучасний Тарас Шевченко у просторі і часі»
Концерт фортепіанної музики "ПЕРЕТИНИ 6" 21 листопада 2014 року
21 листопада 2014 року у Музичній вітальні Відділу музичних фондів відбувся концерт фортепіанної музики "ПЕРЕТИНИ 6", який був здійсненний у рамках проведення у Національній бібліотеці України ім. В. Вернадського Міжнародної Конференції "Віденський Модерн / Український Авангард", що проходила 20 -21 листопада 2014року.
В програмі концерту пролунали чудові твори Арнольда Шенберґа та Володимира Загорцева у виконанні відомого сучасного піаніста, віртуозного співця сучасної музики, лауреата державної премії ім. Л. Ревуцького, Євгена Громова.
Програма концерту:
Арнольд Шенберґ (1874–1951)
Три п’єси для фп., тв. 11 (1909, ред. 1924)
1. Помірно (19 лютого 1909)
2. Дуже повільно (22 лютого 1909)
3. Схвильовано (7 серпня 1909)
Володимир Загорцев (1944–2010)
«Три епітафії» для фортепіано (1998), присвячено Євгену Громову
1. Пам’яті Едісона Дєнісова
2. Пам’яті Сергія Вакуленка
3. Пам’яті Лариси Бондаренко-Сильвестрової
Арнольд Шенберґ П’ять п’єс для фортепіано, тв. 23 (14 березня – 30 квітня 1923)
1. Дуже повільно (8-9 червня – 9 липня 1920)
2. Доволі швидко (26-27 липня 1920)
3. Повільно (6-9 лютого 1923)
4. Бадьоро (26-27 липня 1920 / 10-13 лютого 1923)
5. Вальс (13-17 лютого 1923)
Володимир Загорцев «Гра рефренів» Соната №2 для фортепіано в 2-х частинах (1970 / 1999)
Арнольд Шенберґ Три п’єси для фортепіано (жовтень 1894)
I. Andantino cis moll
II. Andantino grazioso F dur
III. Presto a moll
Зауважимо, що неперевершена атмосфера панувала на музичному вечорі. Слухачі, затамувавши подих, сприймали незвичні філігранні звуки, які народжувались під віртуозними пальцями Євгена.
Для тих, хто не зміг відвідати наш концерт, пропонуємо переглянути найяскравіші світлини.
Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського надає доступ до баз даних наукової інформації
ІХ-а Міжнародна науково-практична конференція «Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору» (м. Київ, 20-22 листопада 2014 р.)
Семінар для керівників бібліотек науково-дослідних установ НАН України «Ефективність діяльності бібліотек: нові пріоритети, послуги та показники роботи» (НБУВ, 26.11.2014 р.)
26 листопада 2014 року з 10.00 до 15.00 у залі засідань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (просп. 40-річчя Жовтня, 3; к. 344) відбудеться семінар для керівників бібліотек науково-дослідних установ НАН України «Ефективність діяльності бібліотек: нові пріоритети, послуги та показники роботи».
Прес-служба НБУВ